Encostas da Lobata 2016 Vinho Branco

Istnieje jakieś powszechnie obowiązujące przekonanie, że im wino starsze, tym lepsze. To, że teza ta się zupełnie nie sprawdza, a w szczególności wobec win z dolnej półki, a już w szczególności wobec win białych, to wiedza, którą powinno się przekazywać zawsze i wszędzie potencjalnym kupującym. Bo u znakomitej większości win białych to świeżość, orzeźwienie to cechy, które w szczególności trzeba docenić. A okres początku wiosny jest o tyle ciekawy, że zawsze wtedy pojawiają się winne nowalijki – wina z poprzedniego roku.

Białe Encostas da Lobata 2016 to wino niezbyt wysokich lotów, ale dzięki świeżości i mineralności typowej dla regionu Douro w Portugalii może być ciekawą propozycją z dolnej półki. W nosie nuty owocowe, świeże, choć przebija się nieco mineralności. W ustach jest już ona znacznie bardziej poważna, choć i owocowość, kwasowość, a nawet lekka nutka pieprzności na finiszu pojawia się w tym winie. W końcu nie jakimś wybitnym, raczej podstawowym, ale całkiem przyjemnym.

Przy temperaturze 11 stopni to całkiem przyjemny aperitif, Choć można pokusić się łączeniem tego wina z rybami, morskim okoniem lub pstrągiem.

Wino dobre. Zakup własny w Auchan.

Jerzy Moskała

Muppet Show.jpg

– Wolisz wino czy kobiety?

– Wszystko zależy od rocznika…

Advertisements
Encostas da Lobata 2016 Vinho Branco

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s