Wina z winnicy Galil Mountain

W lokalu firmy darwina.pl na warszawskich Kabatach na spotkaniu profesjonalistów przedstawiciel importera, firmy AMKA zaprezentował ofertę win izraelskiego producenta Galil Mountain. Ta młoda firma z Górnej Galilei produkuje wino od kilkunastu lat, a na rynku polskim ich wina są dostępne właśnie w sieci darwina.pl.

Obok win z linii budżetowej o nazwie Yasmin (za której import odpowiada firma M&P) zaprezentowane były wina wyższej linii ze szczepów Viognier, Pinot Noir i Cabernet Sauvignon, importowane właśnie przez AMKA.

W gościnnych progach sklepu darwina.pl na warszawskich Kabatach winni profesjonaliści mieli okazję zapoznać się z winami firmy Galil Mountain, prezentowanymi przez importera i dystrybutora na Polskę firmę AMKA. Galil Mountain to stosunkowo młody producent win z Górnej Galilei, który od kilkunastu lat dostarcza wina konsumentom w Izraelu i na całym świecie. W Polsce są one dostępne w sieci darwina.pl.

W trakcie degustacji w mojej opinii zdecydowanie najkorzystniej wypadło wino ze szczepu Viognier. To wino jest produkowane w 60% w tankach ze stali nierdzewnej, zaś dla 40% fermentacja odbywa się w nowych beczkach z francuskiego dębu. Starzenie trwa sześć miesięcy na osadzie. W nosie wino bardzo dojrzałe i pełne – nuty moreli, perfum, oraz ziół. W ustach średnie zabudowanych, jedwabiste, bardzo długie i zaokrąglone.

Pinot Noir to z kolei wino o zmysłowej, głębokiej barwie i średniej budowie. W nosie nuty truskawek, jagód oraz wiśni. W ustach mocny aromat owocowy, wino aksamitne o długim, eleganckim wykończenie. Zarówno wcześniejszy Viognier, jak i Pinot Noir prezentowały zaskakującą świeżość i kwasowość, rzadko spotykaną u win produkowanych tak daleko na południu.

IMG_20170319_182243.jpg

Nieco odmiennym winem był Galil Mountain Cabernet Sauvignon. W stylistyce wino to bardziej przypominało dawne wina z Izraela o bogatej owocowości i nieco niższej kwasowości. W nosie mocne aromaty czarnej porzeczki, wiśni i jagód. W ustach mocno owocowe – tu dominuje wiśnia. Wino o długim, bogatym smaku.

Wszystkie te wina to wina koszerne. W odróżnieniu jednak od linii podstawowej – Yasmin wina te nie podlegają procesowi pasteryzacji. Mimo to zachowują status koszerności potwierdzony stosownym podpisem rabina na kontr-etykiecie. Oprócz walorów religijnych wina te mają również inny walor, podstawowy – są bardzo smaczne.

Jerzy Moskała

 

 

Advertisements
Wina z winnicy Galil Mountain

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s