Teroldego Doc Masters Vernacoli Cavit Trento

Oprócz globalnych szczepów takich jak Merlot, Chardonnay, Cabernet Sauvignon czy Syrah występują jeszcze szczepy winnej latorośli uprawiane z dziada pradziada na ściśle określonym obszarze od wieków. Takie szczepy, zwane szczepami endemicznymi, są zazwyczaj mało znane i często turyści podchodzą do nich z obawą typową dla nieznanego. Jak niewłaściwe jest takie podejście pokazuje szczep Teroldego, uprawiany głównie na obszarze włoskiego Trydentu i Alto Adige.

Teroldego to szczep którego nazwa pochodzi właśnie od regionu Trydent. Zwany ponoć w czasach panowania monarchii habsburskiej “złotem Trydentu” miał być na bankietach “we Wiedniu” pierwszym toastem. Oczywiście za zdrowie cesarza Franciszka Józefa. Dziś nie ma już monarchii ani takich bankietów w stolicy Austrii, ani nawet Trydent nie należy do korony cesarskiej. W republikańskich, współczesnych Włoszech wina z tego szczepu zaczynają w coraz większym stopniu budzić zainteresowanie włącznie z tym, że uprawy tego szczepu są przenoszone na tereny np. Toskanii.

Ale Teroldego Doc Masters Vernacoli ze znanej głównie z win francuskich firmy Cavit to w 100% wino z Trydentu. Wino w kolorze głębokiej purpury charakteryzuje się fioletowymi przebłyskami. Nos intensywnie owocowy – dominują owoce leśne, głównie jagody, ale za chwilę pojawiają się buty jeżyn i malin. W ustach wino dobrze zbudowane, owocowe o nutach śliwkowych, zbalansowana kwasowość i miękkie taniny. W sumie wino wytrawne, acz z przewagą ciemnych owoców. W smaku średnio długie, choć przyjemne.

Wino degustowałem do warzywnej tary, ale jak na tę potrawę zdało się zbyt potężne (tu raczej przydałoby się Marzemino z tego samego regionu). Wino raczej do grilla, choć miękkie taniny bardziej skłaniałby do łączenia z wieprzowiną niż wołowiną. No i do wszelkich jednogarnkowych warzywno-mięsnych dań.

To wino jest bardziej winem stołowym, produktem winnic Piana Rotaliana pomiędzy gminami San Michele, Mezzolombardo i Mezzocorona. Ale mimo to dobrej jakości i jako wino stołowe zdecydowanie polecane.

Jerzy Moskała

Advertisements
Teroldego Doc Masters Vernacoli Cavit Trento

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s