Jean Loron Aligoté 2015

Aligoté to trzeci pod względem popularności wśród burgundzkich szczepów zaraz po Chardonnay i Pinot Noir. Odmiana ta należy do rodziny pinotów, z której wywodzi się także Chardonnay. Aligoté, zwany czasem uboższym krewnym Chardonnay, jest jednak bardzo popularny w segmencie HORECA, ze względu na wysoka kwasowość win otrzymywanych z tego szczepu. Odgrywa też kluczową rolę w produkcji win musujących w Burgundii zwanych Cremant de Bourgogne.

Aligoté daje wina o silnych nutach kwiatowych i ziołowych, oraz stosunkowo dobrej strukturze. Ale wyznacznikiem wina jest jego kwasowość, która znakomicie się sprawdza w kuchni. Szczególne powodzenie wino to znalazło przy przygotowywaniu białych sosów.

Maison Jean Loron Aligoté 2015 to wino o jasnej, lekko żółtawej sukni. W nosie dominują aromaty owocowe – brzoskwinia, cytrusy, ale także nuty kwiatowe oraz orzechowe. W ustach wino świeże, bardzo mineralne, o silnym owocowym smaku i długim, kwasowym finiszu. Zdecydowanie predestynowane do łączenia z potrawami – głównie rybami słodkowodnymi, ewentualnie owocami morza.

Wino polecane. Źródło – Skład Wina Fort Okęcie – winnice.eu.

Jerzy Moskała

Advertisements
Jean Loron Aligoté 2015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s