Settesoli Corale Fiano 2014

Niedzielny obiad to nie zawsze tradycyjny schabowy z kapustą (młodą) i ziemniakami czy zraz zawijany z kluskami śląskimi i kapustą czerwoną. Na stołach Polaków coraz częściej goszczą ryby, nie tylko w piątek, ale i w niedzielę. Ostatni obiad to dość popularna ryba – dorada – stała się wyzwaniem dla doboru wina. Po szybkim przeglądzie barku padło na wino ze szczepu fiano.

To chyba kwestia skojarzenia – dorada głównie występuje w basenie Morza Śródziemnego – czemu więc nie szukać tam wina do tej ryby? Sycylia to wyspa, gdzie jeszcze niedawno dorada była dość popularną rybą, zatem wino z Sycylii stało się moim wyborem. Czy pasuje?

Settesoli Corale Fiano 2014 to wino supermarketowe ze średniej półki cenowej. Występuje m.in. w Auchan  stamtąd pochodziła butelka. Wino koloru jasnożółtego w zapachu w winie dominowały aromaty cytrusów, ale też brzoskwini orz nuty orzechowe. W ustach niezła kwasowość, jak na wino z tak dalekiego południa Europy, połączona z owocowością i miłym smakiem. Średnio długie Nieźle komponuję się z rybami, jeśli nie są specjalnie tłuste i do dorady akurat komponowało się znakomicie. Może dlatego, że ryba przyrządzona była na ostro z chili, sos dość lekki, dalekowschodni. Kombinacja wina, ryby i wysokich, wręcz letnich temperatur zdecydowanie współgrała.

Wino dobre, może trochę już za stare (w końcu trzyletnie) i otwierało się zbyt wolno. Jednak jak na cenę ok. 30 zł całkiem niezłe.

Zakup własny wina w Auchan.

Jerzy Moskała

Advertisements
Settesoli Corale Fiano 2014

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s