Momentum Solare Alicante Bouchet 2016

Wyścig między Biedronką a Lidlem na pozyskanie klientów, również tych, którzy w dyskontach poszukują win. Takie rozwiązanie jest na rękę samym klientom, gdyż różnego rodzaju akcje i promocje pozwalają zapoznawać się z różnorodnymi winami, często z odległych krańców świata. Choć wina te są najczęściej jedynie niezłe, lub co najwyżej dobre, to nie zniechęca to klientów, bo są tanie.

Momentum Solare Alicante Bouchet 2016 to wino z Langwedocji z mało znanego u nas szczepu Alicante Bouchet. Rocznik 2016 wskazuje na wino świeże, które dopiero co opuściło linie butelkowania. Sam szczep Alicante Bouschet stał się we Francji dość popularny w drugiej połowie XIX wieku i był powszechnie uprawiany. Szczep ten jest krzyżówką Petit Bouschet (będący krzyżówką bardzo starych odmian Teinturier du Cher i Aramon ) i Grenache. Alicante Bouschet po okresie dużej popularności zanika jednak w samej Francji, ale staje się za to zyskuje na popularności w innych krajach. Nadal występuje na Korsyce, w Toskanii i Kalabrii, w Izraelu czy Kalifornii, a szczególnie staje się popularny w Portugalii i Hiszpanii, gdzie jest znany jako garnacha tintorera.

Momentum Solare Alicante Bouchet 2016 to wino w kolorze ciemnoczerwonym, mocno urzekającym. W zapachu czuć wino świeże, dominują nuty czarnej porzeczki i alkohol. Warto nieco wino zdekantować, wtedy zapachy się ułożą. W smaku dominują ciemne owoce, pojawia się kwasowość, średnia, choć jak na wina z Langwedocji całkiem niezła, oraz niezbyt silne taniny. Całość zdecydowanie nieułożona, świeża świeżością młodego wina, nieco szarpiąca, ale całkiem fajna. Wino nie jest zbyt długie – finisz średni.

To ciekawe wino, które nadawałoby się gulaszów, również tych warzywnych, mięs pieczonych, choć niezbyt ciężkich. Więc może do pieczonej szynki, może karkówki, szczególnie z grilla. Te ciemne nuty w winie nieźle podpasowałyby z przypieczonym mięsem, bakłażanem czy papryką.

Wino niezłe. Zakup własny w Biedronce.

Jerzy Moskała

Advertisements
Momentum Solare Alicante Bouchet 2016

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s