Vallis Queyras IGP Vauclause 2015 Grenache/Syrah

Vallis Queyras IGP Vauclause Grenache/Syrah skusił mnie nie tylko lokalizacją apelacji na południe od Côtes du Rhône, ale i ceną. 20 zł to stosunkowo mało, jak na wina IGP Vauclause. Producentem tego wina z Vaucluse jest Famile Chavin, a zatem, jeśli ktoś się podpisuje pod winem powinno być ono co najmniej dobre.

Niestety otrzymane w butelce wino rozczarowuje. Wino o niezłym czerwonym kolorze i sporej koncentracji w zapachu przedstawia się dżemem z ciemnych owoców z jakimiś nieciekawymi przyduszonymi i sztucznymi nutami. Może wino nie otworzyło się należycie na tyle, by te zapachy umknęły, może trzeba je dekantować – nie wiem.

W smaku już trochę lepiej – mocno skoncentrowany owoc, niestety przykryty nutami beczkowymi, ale za to fajne nuty pieprzne. Ale co najgorsze – wybijający się w smaku alkohol.

To już drugie wino z Lidla i drugie rozczarowanie produktami z południa Francji. Podobnie jak w tym Côtes du Rhône alkohol zabija smak wina. Być może wina te powinno się dekantować w karafce pół godziny lub godzinę… Nie wiem. Następnym razem przy produktach Lidla tak spróbuję.

Wino nie polecane. Zakup własny w Lidlu.

Jerzy Moskała

 

Advertisements
Vallis Queyras IGP Vauclause 2015 Grenache/Syrah

2 thoughts on “Vallis Queyras IGP Vauclause 2015 Grenache/Syrah

 1. Leo says:

  Nie zgadzam sie. Fakt, aromat jest przyduszony. Dekantowanie ponad godzine tez nie dalo. Opis sie zgadza, tyle ze my czulismy raczej aromat dzemu czerwonych owocow. Fakt, ciezko zdefiniowac jakie. Wydaje sie, ze najbardziej malina. Minus, ze troche alkohol sie przebija, to tez fakt. Beczka jest wyczuwalna, ale subtelna. Panuje dosc dobra rownowaga. Gdyby nie ten alkohol nawet znakomita. Znakomicie zrownowazone i bardzo przyjemne w piciu. Naszym zdaniem jest to wino jak najbardziej godne uwagi. Jedno z lepszych w Lidlu obecnie. A w tej kategorii cenowej zdecydowanie najlepsze. Lidl ma niesamowicie kiepskie wina a te wyroznia sie na plus zdecydowanie. Nie jest tak dobre jak kupione przez nas w ostatnim tygodniu na Litwie ze stylu Côtes du Rhône Familie Castel Syrah-Grenache 2013 ale jest bardzo przyzwoite. Zalezy, co kto lubi. Jak my nie przepadamy w sumie za francuskimi winami, to te dwa akurat sa wyjatkami. Co ciekawe na Vivino Familie Castel jest wycenione tylko na 3,1. A Vallis Queyras na 3,6. Wiec nie moze byc az tak zle. Na pewno kupimy je ponownie. Za rok lub dwa powinno byc jeszcze lepsze. Ciekawi jestesmy jak sie bedzie rozwijac. Cabernet Franc 2014 wegierski Meszaros Pal tylko po 6 miesiacach wspaniale dojrzal. Pozdrawiamy.

  Like

  1. Leo – oczywiście możesz się nie zgadzac z moja opinią. Nie jestem ostateczną wyrocznią (Roma locuta causa finita), a ocena jest zdecydowanie subiektywna. Côtes du Rhône Familie Castel Syrah-Grenache 2013 też opisywałem i też miałem raczej złą opinię o tym winie. A zatem sa rozbieżności w ocenach, choć w wielu ocenach cząstkowych się zgadzamy (alkohol – choć tu jest oczywiste).
   Być wrócę do tych win, szczególnie że Cotes jest właśnie przecenione w Lidlu, i dokonam ponownej oceny w postaci erraty.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s