Wina od VINARTE na Food Expo 2017

Odbywające się na początku czerwca targi Food Expo 2017 przyniosły zwiedzającym niemało atrakcji. Pierwsza i podstawowa to fakt, że innych zwiedzających na tych targach było niezwykle mało. W efekcie pojedyncze osoby mogły bez większych przeszkód nie tylko popróbować produktów rolnych i spożywczych wystawionych na stoiskach, ale też bez większego pośpiechu porozmawiać w wystawcami. Trudno przesądzać, czy przyczyną było niezwykle małe rozpropagowanie imprezy, czy jej lokalizacja poza Warszawą (Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie) – efekt był, jaki był – mało zwiedzających. Na targach obok producentów żywności pojawili się również producenci i dystrybutorzy wina z Europy Środkowo-Wschodniej i Gruzji. Rumunię reprezentowały firmy Vinarte i Domeniul Bogdan.

Wina z Rumunii nadal czekają na swoje “pięć minut”. Geograficznie i historycznie reprezentują potencjał na produkcję win bardzo dobrych, czy wręcz znakomitych i trzeba przyznać, że powoli producenci krok po kroku starają się produkować coraz lepsze wina i budować swoją markę. Vinarte bardziej znane na rynku polskim przedstawiło swoje najnowsze wina (opis poniżej), Domeniul Bogdan dopiero na ten rynek wchodzi.

Z zaprezentowanych przez Vinarte nowości warto zwrócić uwagę na trzy wina:

Terase Danubiene Sauvignon Blanc 2014

IMG_9350.JPG

 

To wino pochodzi z apelacji DOC CMD Mehedinti-Starmina i jest w 100% wyprodukowane ze szczepu sauvigon blanc. Wino ze wybranych parceli zbierano ręcznie, fermentacja odbywała się na osadzie zaś sam proces winifikacji kończono dojrzewaniem wina przez 6 miesięcy w beczkach z drewna akacjowego. Właśnie – akacjowego, nie z dębu, przez co wino to nabrało swoistych, ale całkiem przyjemnych nut.

Wino w kolorze jest słomkowe z zielonymi refleksami. W zapachu wino daje silne nuty kwiatowe – czarny bez i akacja. Gdzieś w tle pojawiają się gruszkowo-jabłkowe aromaty owocowe. W smaku wino o lekkim owocowym początku, niezłej kwasowości i aksamitnym finale. Zdecydowanie do jedzenia – ryby czy owoce morza świetnie z nim się sprawdzą.

Terase Danubiene Riesling 2014

IMG_9352.JPG

Rumuński riesling był dla mnie pewną nowością, a tym bardziej, że szczep został określony jako włoski riesling. I rzeczywiście – nuty zapachowe i smakowe bardziej lokowały go w okolicach win z Górnej Adygi, niż Nadrenii.

Wino w kolorze słomy, dość lekkie, w zapachu daje nuty cytrusowe – głównie grejpfrutów. W smaku wino bardzo eleganckie, znakomicie balanasuje nuty kwasowości z owocowością i cukrem resztkowym. Wino znakomite do picia solo, nawet przy tej kwasowości, ale również jako uzupełnienie do grillowanej piersi z kurczaka czy lżejszych serów.

 

Fetească Neagră Castel Stârmina 2016

IMG_9361.JPG

Wina ze szczepu Fetească Neagră to flagowy okręt produktów Vinarte. Na targach istniała możliwość zdegustowania wina z roku 2016, a zatem najnowszego, najświeższego produktu. Wino o mocnym czerwonym kolorze w zapachu daje nuty wiśni i owoców leśnych. W smaku widoczna świeżość młodego wina, trochę jeszcze dziki i nieułożone. Dominuje owocowość ale i pojawiająca się kwasowość wskazuje, że wino znakomicie nadaje się do wszelkiego rodzaju potraw mięsnych lub z bakłażanów. Zdecydowanie dania z grilla czy duszone będą się świetnie komponowały z tym winem. Ja bym wybrał wieprzową szynkę duszoną w cebuli lub żeberka z rusztu.

 

Nowe wina od Vinarte pokazują, że są one ciekawą propozycją na nadchodzący sezon letni. Zarówno sauvignon blanc jak i włoski riesling to dobre pozycje na gorące lato. Fetească neagră chyba potrzebuje jeszcze nieco czasu, ale dla miłośników win świeżych to znakomity wybór.

Jerzy Moskała

IMG_9349.JPG

Advertisements
Wina od VINARTE na Food Expo 2017

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s