Quinta da Alorna Cardal Vinho Tinto 2014

Choć wina z dyskontów w cenach poniżej 18 zł rzadko charakteryzują się akceptowalnymi smakami i aromatami, to jednak zdarzają się wyjątki. Wina całkiem dobre. Bez może większych ambicji, ale solidnie rzemieślniczo zrobione, które można postawić na stół do zwykłego obiadu bez ryzyka wyrzucenia z domu w towarzystwie niedopitej butelki.

Quinta da Alorna Cardal Vinho Tinto 2014 to wino z Portugalii, z regionu Tejo, który to słynie raczej z produkcji masowej, niż jakościowej. Cardal jest przykładem pewnego balansu – wino zdecydowanie z półki win popularnych, ale dobrze zrobione i przez to dość przyjemne do picia. Czego w tym winie nie dostajemy? Silnych nut alkoholowych (zawartość alkoholu 13%), silnych nut dżemowych, tak charakterystycznych dla win z tej części Portugalii, oraz dziwnych zapachów chemicznych. Za to dostajemy dostajemy nuty dojrzałych owoców i całkiem niezły smak.

Ale po kolei – wino wyprodukowane z odmian touriga nacional, castelão i trincadeira preta. W zapachu dominują dojrzałe czerwone owoce i śliwki. Nuta alkoholu delikatna i raczej nie przeszkadza. W smaku otrzymujemy charakterystyczną dla win z Tejo mocną owocowość, choć pojawia się też niezła kwasowość. Całość jak na wino podstawowe dość fajnie zaokrąglone i nie męczące.

Wino można by zaserwować do mięs, szczególnie grilowanych. Choć ja bym je widział raczej do deski serów łączonych z owocami.

Wino dobre. Zakup własny w Lidlu. Cena 15 zł.

Jerzy Moskała

Advertisements
Quinta da Alorna Cardal Vinho Tinto 2014

One thought on “Quinta da Alorna Cardal Vinho Tinto 2014

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s