Don Ramón Perez Juan Campo de Borja D.O. Garnacha Imperial Roble 2014

Ta strasznie długa nazwa, nawet jak dla hiszpańskiego wina, skrywa za sobą wino producenta Don Ramón z apelacji Campo de Borja. Tym razem jest wino ze szczepu Garnacha, a zatem szczepu, który wg badaczy właśnie z tej części Hiszpanii, z Aragonii, odbył swój zwycięski marsz rozprzestrzeniając się praktycznie na całą zachodnią część basenu Morza Śródziemnego. Wina ze szczepu Garnacha są więc, jak by to ujął Robert Makłowicz “emblematyczne”, nie tylko dla tej części, ale w pewien sposób dla całej Hiszpanii w ogóle. Bo silne nuty owocowy, solidna waga wina i czasem niska kwasowość to charakterystyczne cechy win hiszpańskich, szczególnie z południa tego kraju.

Ale wracając do długich hiszpańskich nazw – tradycja pozwala im na stosowanie wielu nazwisk, nie zaś jak u nas nazwiska ojca, a z czasem u kobiet łączenia nazwisk panieńskich z nowym, przyjmowanym od męża. I tak – Hiszpanie nazwiska mogą mieć dwa – jedno po mamie, drugie po tacie. Czyli imię + nazwisko ojca + nazwisko matki. Jeśli Hiszpanka wyjdzie za mąż może odrzucić nazwisko matki i zastąpić je pierwszym nazwiskiem męża (tym po ojcu). Ich dziecko też będzie miało dwa nazwiska: jedno po dziadku od strony ojca, a drugie po dziadku od strony matki. Proste – no pewnie, że proste.

W porównaniu z nazwiskami nazwa wina Don Ramón Perez Juan Campo de Borja D.O. Garnacha Imperial Roble 2014 wydaje zupełnie oczywista. Producent region szczep i cechy wina (dojrzewające w beczce – akurat w tym przypadku zapewne ok 3 miesięcy). Wino zaś samo w sobie pokazuje cechy z nazwy – w nosie silne nuty owocowe, owoce czerwone – czereśnie, wiśnie, w ustach owoc staje się nieco bardziej dżemowaty, już nie tak świeży, pojawia się średnia kwasowość i miękkie, choć dość intensywne taniny. Wino średniej długości, nie rzuca na kolana, ale na szczęście smaczne. Ciekawe, że nieco inaczej odebrałem to wino, niż kolega z www.towinakoali.com, choć podsumowanie mieliśmy podobne.

Wino niezłe. Zakup własny w Lidlu. 14 zł – warto. Szału nie ma, ale kieliszek od czasu do czasu, po prostu dla zdrowia….

Jerzy Moskała

Advertisements
Don Ramón Perez Juan Campo de Borja D.O. Garnacha Imperial Roble 2014

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s