Wino na weekend – Haut-Bastion Côtes de Gascogne Colombard 2015

IMG_9691.JPG

Podobnie jak czerwony Haut-Bastion (opisywany tutaj) Haut-Bastion Côtes de Gascogne Colombard 2015 to kolejne wino gaskońskie od Famille Marcellin z Domaine Les Remparts. I jest to wino nietuzinkowe. Białe, ale rocznik 2015, więc już nieco w butelce dojrzałe, a przede wszystkim wyprodukowane ze szczepu colombard.  Szczepu, który choć wywodzi się ze środkowo-zachodniej Francji, jest dość masowo uprawiany w Nowym Świecie, gdzie stanowi częste uzupełnienie dla chardonnay w winach produkowanych na masową skalę. Bo mimo swojej wysokiej plenności potrafi utrzymać w ciepłym klimacie wysoką kwasowość. Warto podkreślić, że colombard to również podstawowy szczep przy produkcji armaniaków.

O tym szczepie pisano juz w XVIII wieku w okolicach La Rochelle. Używano wówczas nazw collombar i coulombard, a nazwa pochodzi od koloru skórki winogron porównywanego zapewne z upierzeniem gołębi (franc. colombe). Szczep colombard powstało wskutek naturalnej krzyżówki[2], a odmianami rodzicielskimi są gouais blanc i chenin blanc. Szczep typowy dla win francuskich, ale równiez tych z Nowego świata np. południowoafrykańskich.

Haut-Bastion Côtes de Gascogne Colombard 2015 to wino o bardzo ładnym, słomkowym kolorze. Delikatne, opalizujące na zielono poblaski dodają winu specyficznego kolorytu. W zapachu nutom cytrusowym towarzyszą nuty mineralne. Wino ma bardzo przyjemny zapach – lekki i orzeźwiający. W smaku nadal dominują nuty owocowe, pojawia się średnia kwasowość i długi finisz zakończony lekko pikantnie.

To bardzo bardzo eleganckie i przyjemne wino w piciu solo. Znakomicie pasowałoby również do różnego rodzaju sałatek i lekkich serów. Warto je schłodzić, i serwować w temperaturze 11-12 stopni.

Wino dobre. Wino otrzymane od Przystanek Wino/Paryska 28.

Jerzy Moskała

Advertisements
Wino na weekend – Haut-Bastion Côtes de Gascogne Colombard 2015

One thought on “Wino na weekend – Haut-Bastion Côtes de Gascogne Colombard 2015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s