Wino na weekend – MOESIA MERLOT 2014 z darwina.pl

Chyba nie ma bardziej zdyskredytowanego szczepu w ostatnich dziesięciu latach niż merlot. Wystarczyła jedna scena z amerykańskiego filmu Sideways, by merlot stał się synonimem wszystkiego co najgorsze, jeśli chodzi o branżę winną. Czy sobie na to zasłużył? Pewnie nie, choć do fatalnej oceny nie przyczyniła się jedynie obsesja amerykańskich producentów, by produkować wina coraz potężniejsze z coraz silniejszym wyrazem nut pochodzących od beczki w tych winach. W efekcie do dziś mamy wina niezwykle skoncentrowane, z silnymi aromatami, gdzie aromaty amerykańskiego dębu stanowią pierwszy, a czasem jedyny plan. Wina trudne w odbiorze, w piciu, chyba tylko do burgera.

Druga przyczyna leży częściowo w Starym, a częściowo w Nowym Świecie, gdzie merlot stał się uniwersalną winoroślą sadzoną prawie wszędzie. Masowa skala i ignorowanie cech lokalnego terroirdwało merloty nijakie, zaledwie pijalne. A przecież merlot to odmiana dające najlepsze, a często najdroższe wina, więc gdzie leży błąd? Chyba w nieumiejętnym obchodzeniu się z tą winną latoroślą, która może dawać wina zrównoważone, zbalansowane i bardzo przyjemne w piciu.

I taka jest MOESIA MERLOT 2014 0 wino oparte w 100% o szczep merlot, a wyprodukowane w Bułgarii przez Svishtov, producenta z miasteczka o tej samej nazwie, położonym na północy kraju nad Dunajem. A zatem w miejscu, gdzie potencjalnie można robić dobre wina.

MOESIA to wino o niezwykle ciemnej barwie. Struktura dość gęsta, można powiedzieć wręcz solidna. W zapachu dominują nuty wiśniowe, choć mocno ciemne, a w tle pojawia się śliwka. W ustach wino niezwykle zbalansowane – bez nadmiernej owocowości (tak typowej dla win bułgarskich), smak owoców dojrzały, bez nut dżemowych. Średnia kwasowość, zupełnie nie nachalna i na końcu miękkie taniny, przyjemnie pracujące, ale miękkie. Finisz długi, delikatnie pieprzny. Wino zrównoważone, przyjemne.

Wino zaserwowałem do bigosu i znakomicie pasowało. Dotąd uważałem, że kariera primitivo w Polsce to zasługa cech pozwalających na dopasowanie win z tego szczepu do polskiego bigosu, w tu proszę – niespodzianka. Ten merlot również świetnie podpasował.

Wino naprawdę dobre i w ciekawej cenie. Zakup własny w darwina.pl

Jerzy Moskała

Advertisements
Wino na weekend – MOESIA MERLOT 2014 z darwina.pl

One thought on “Wino na weekend – MOESIA MERLOT 2014 z darwina.pl

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s