Moutard – dyskretny urok szampana

Czwartkowa degustacja win musujących i szampanów od Moutarda – właściciela winnica w Szampanii i północnej Burgundii przypomniała mi po raz kolejny, jak niezwykłym trunkiem są szampany. Degustacja z udziałem grona doświadczonych dziennikarzy i blogerów winnych została zorganizowana przez Piotra Klimczyka, właściciela sklepu Boutique Konesera w Galerii Północnej w Warszawie. A szampany i wina musujące z Burgundii były ich głównymi bohaterami.

Spośród 12 degustowanych win zwróciłem uwagę na dwa niezwykłe:

Moutard Brut Rose de Cuvaison 2014 to dojrzewający 36 miesięcy szampan różowy. Zatem nieprzystający do standardowego wyobrażenia szampana jako wina białego. Wino to mimo 5 g cukru resztkowego miało znakomicie zbalansowany smak i aromaty tostowe i maślany wspaniale zharmonizowane z długą kwasowością tego wina. Wino bardzo dobre. Cena na półce tego wina to 157 zł.

Moutard Vignes Beugneux to z kolei wino białe, ale w 100% wykonane z Pinot Noir. A zatem wino białe z czerwonych winogron, emanujące niesamowitym i złożonym zapachem i przepięknym długim smakiem pełnym elegancji i fantazji. Wino znakomite warte swojej ceny – 190 zł.

Obok szampanów warto zwrócić uwagę na cremanty od tego producenta. O ile szampany podukowane są w Côte des Bar, na południu Szampanii, o tyle cremanty wytwarzane są na północy Burgundii, w Chablis, a dokładnie w okolicach Yonne. To mniej więcej na tej samej wysokości geograficznej. Cremanty Moutarda nie dają wprawdzie takich doznań jak szampany, ale mimo znacznie niższej ceny (69 lub 79 zł) stanowią znakomity wybór dla tych, którzy szukają win jakościowo przewyższających popularne prosecco czy cavę, przy niższym niż za szampany budżecie.

Jerzy Moskała

(zdjęcia ze strony producenta)

Advertisements
Moutard – dyskretny urok szampana

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s