Arnaud de Villeneuve Vieilles Vignes N°153 2017

Potęga marketingu jest naprawdę przerażająca. Na przykład – młode wino – kojarzy się w sposób automatyczny z Beaujolais nouveau. I nawet jeśli część z tych win sprzedawanych według konceptu jeszcze z lat dziewięćdziesiątych jest stosunkowo pijalna, to tylko niewielka część z nich jest na tyle smaczna, że warto wypić następny kieliszek. A przecież młode wino to nie tylko nowalijki, to również wino w swoim koncepcie produkowane tak, by je spożyć póki świeże. I obok win różowych i białych są również wina czerwone takie, że warto je spożywać, póki są młode.

Arnaud de Villeneuve Vieilles Vignes N°153 2017 takie właśnie jest. Świeże, owocowe, gotowe do picia. Ten kupaż trzech szczepów – 65% syrah, 20% mourvèdre i 15% grenache – jest wykonane w typowej stylistyce południa Francji – mocna owocowość, silne nuty lukrecji i fiołków. Ale obok tego niesie niezłą kwasowość i świeżość wina, które nie zostało mocno wysłoniecznione, co dla produktów z Côtes du Roussillon nie jest typowe.

Ale po kolei – w kolorze mocny amarant z przebłyskami fioletu. Dla wszystkich miłośników polskich barw historycznych – kolorystyka znakomita. W zapachu wino intensywne, dominują nuty czarnej porzeczki i wiśni. I ten charakterystyczny aromat ziołowy. W smaku niezwykle zrównoważone, mocno owocowe, ze średnią kwasowością i miękkimi taninami. Lekko pieprzna końcówka pokazuje rolę syrah w tym winie.

To bardzo przyjemne wino. Znakomicie łączyło się z gulaszem węgierskim, choć z samych Węgier nie pochodzi. Reszta towarzyszyła desce serów i też znakomicie się sprawdziła.

Wino z własnego zakupu w sklepie Paryska 28/Przystanek wino. Zdecydowanie polecane.

Jerzy Moskała

Advertisements
Arnaud de Villeneuve Vieilles Vignes N°153 2017

3 thoughts on “Arnaud de Villeneuve Vieilles Vignes N°153 2017

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s