Arnaud de Villeneuve Côtes du Roussillon N°153 Blanc 2017

Arnaud de Villeneuve Côtes du Roussillon N°153 Blanc 2017 to kolejne wino z regionu Côtes du Roussillon, najbardziej na południe położonego regionu winiarskiego Francji. O winie czerwonym pisałem już tutaj, czas na wino białe, które okazało się równie ciekawe jak wino czerwone.

N°153 stanowi dla mnie nadal zagadkę, ale będę starał się ją rozszyfrować i niczym sławny Hercules Poirot przedstawię na końcu opisów win z tej linii (mam jeszcze jedno w zanadrzu – można się domyśleć jakie). Póki conprzyglądamy się samemu winu, a warto.

Wino wyprodukowane z winogron czterech szczepów: grenache blanc, macabeu, marsanne i vermentino. Grenache blanc zdecydowanie zyskuje na popularności wynikającej ze zwrotu miłośników wina w stronę odmian, może nie tyle endemicznych, co tradycyjnych. W miejsce win z południa Francji ze szczepu chardonnay winni entuzjaści oczekują powrotu do źródeł, a nie konkurencji z Nowym Światem. Stąd zainteresowanie grenche blanc, choć trzeba przyznać po obu stronach Pirenejów równie mocne. Macabeu to już szczep mocno nam się kojarzący z Hiszpanią, tam niezwykle popularny, a w Roussillon pokazujący związki tego regionu z Hiszpanią. Zaś vermentino to dla mnie zaskoczenie – szczep typowy dla Sardynii i Toskanii, spotykany we Francji w Dolinie Rodanu zawędrował tak daleko na południe? Ciekawe.

Wino w kolorze słomkowym. Całkiem ładne refleksy w kolorze, przyjemne. W zapachu na starcie wcale nie tak silne nuty białych kwiatów, białych owoców i ziół, przyjemnie rozwijają się w kieliszku. W smaku powtórzone białe owoce, dość mocne, wyraziste, ale do tego ciekawe nuty mineralne Wino średnio długie i zakończone miłym, lekko pieprznym finiszem.

Wino z jednej strony gastronomiczne, ale jednocześnie w klasycznym, francuskim stylu: świetnie ułożone i zaokrąglone. 13,5% alkoholu prawie niewyczuwalne. Odpowiednio schłodzone staje się znakomitym towarzyszem dla białej ryby – w moim przypadku była to dorada pieczona w piekarniku, przyrządzona z lekka na ostro. Sprawdziło się bardzo dobrze.

Wino dobre. Dostępne w Przystanek Wino/Paryska 28.

Jerzy Moskała

Advertisements
Arnaud de Villeneuve Côtes du Roussillon N°153 Blanc 2017

2 thoughts on “Arnaud de Villeneuve Côtes du Roussillon N°153 Blanc 2017

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s