Wino na weekend – Navarra Aroa Mutiko Garnacha 2016

W 2001 roku, tuż po uderzeniach terrorystów w dwie wieże WTC, poleciałem na wycieczkę do Katalonii. Z łezką w oku pamiętam senne odprawy lotniskowe, brak security, możliwość wnoszenia na pokład praktycznie wszystkiego, poza bronią, materiałami wybuchowymi czy chemicznymi. Ale od tego czasu świat si zmienił na naszych oczach.

Zmienił się też, jeśli chodzi o wina. Wtedy w stolicy Katalonii w sklepach z winami wina z Navarry piętrzyły się stosami w środku sklepów, wprost na podłodze, a ich ceny sięgały od 2 euro za wersje podstawowe po 2,5 za crianzę. Wina podstawowe, popularne. Dziś Navarra dzielnie walczy o swoją rolę na rynku win hiszpańskich, choć czasami wydaj się zbyt zapatrzona na sąsiadów, szczególnie Rioja.

Navarra Aroa Mutiko Garnacha 2016 to wino wyprodukowane zdecydowanie pod wpływem stylistyki win z Rioja, choć jest ono jeszcze bardziej przystępne. Wręcz popowe. Wyprodukowane w 100% z winogron ze szczepu garnacha, spędziło 10 miesięcy w beczkach. Zapewne z dębu amerykańskiego, być może nowych. W efekcie mamy wino o kolorze ciemnej wiśni, w zapachu eleganckie, z nutami owocowymi, wanilii, kokosa i lawendy, w smaku czerwone owoce, nuty pieprzu, średnia kwasowość ładnie ułożona z miękkimi taninami. Wino niezwykle pijalne i przyjemne, choć dla tych, którzy nie szukają w winie zadziornych łobuzów, lecz grzecznych intelektualistów.

Wino spożywane do zapieczonych kawałków kurczaka macerowanych w winie, papryce i oliwie sprawdziło się znakomicie.

Wino dobre. Dostępne w Przystanek Wino/Paryska 28.

Jerzy Moskała

Advertisements
Wino na weekend – Navarra Aroa Mutiko Garnacha 2016

One thought on “Wino na weekend – Navarra Aroa Mutiko Garnacha 2016

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s