Terres des Cambon Dolia Pic-Saint-Loup 2015

Na północ od Montpellier, w odległości zaledwie 25 km mięści się mało znany langwedocki okręg winiarski o dźwięcznej nazwie Pic-Saint-Loup. Okręg nie tylko z tradycjami winiarskimi sięgającymi czasów rzymskich (jak wiele regionów południowej Francji), ale również z ambicjami. Te ambicje spowodowały, że wina z Pic-Saint-Loup stały się popularne w świecie znacznie wcześniej, niż usłyszeli o nich sami Francuzi. A to dzięki dobrym ocenom zagranicznych ekspertów, którzy docenili nie tylko warunki siedlisk, ale i pracę lokalnych winiarzy.

Terres des Cambon to jeden z niezależnych producentów tego regionu, oferujący wina na bazie szczepów syrah i grenache. W Dolia 2015 wykorzystano je w proporcjach 80% syrah i 20% grenache. W efekcie dało to wino o głębokim, ciemnorubinowym kolorze. W zapachu dominują nuty dojrzałych czerwonych owoców i skóry – ewidentny przykład dojrzewania w beczce z dębu francuskiego. W smaku mamy powtórzenie tych nut – smak dojrzałych owoców przechodzi w średnią kwasowość i długi, lekko pikantny finisz tak charakterystyczny dla win ze szczepu syrah. Całość niezwykle harmonijna i zbalansowana.

Wino zostało zaserwowane do pieczonego ogona wołowego i sprawdziło się znakomicie. Również pasowało do innej potrawy – pieczonych żeber wołowych, które są potrawą jeszcze bardziej wymagającą, szczególnie od kucharza. Jednak generalnie jest to wino dość uniwersalne, jeśli chodzi o łączenie z potrawami – równie dobrze łączyłoby się z wieprzowiną z grilla.

Wino dobre. Otrzymane do degustacji od Boutique Konesera. Cena w sklepie 69 zł.

Jerzy Moskała

Advertisement
Terres des Cambon Dolia Pic-Saint-Loup 2015

One thought on “Terres des Cambon Dolia Pic-Saint-Loup 2015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s