Wino na weekend Valléon Saint Pantaléon les Vignes Côtes du Rhône Villages Rouge 2016

Niezwykła wręcz popularność win z apelacji Côtes du Rhône i wynikający z tego faktu ostatni wzrost ich ceny jest jak najbardziej zrozumiały wobec faktu, że ta stosunkowo rozległa apelcja oferuje nawet w supermarketch całkiem przyzwoite wina. Jakość ta rośnie, gdy w miejsce win masowych z Doliny Rodanu poszukamy win z apelacji Côtes du Rhône Villages, czy z wielu sub-apelacji z tego regionu. Wokół miejscowości Saint Pantaléon les Vignes ulokowanej w sercu regionu La Drôme, na rozległych stokach wapiennych i piaszczystych znalazła winna latorośl znakomite warunki do wegetacji. Stamtąd też pochodzą mniej znane niż np. z Vacluse wina o wysokiej jakości, choć nie najwyższych jeszcze cenach.

Valléon Saint Pantaléon les Vignes Côtes du Rhône Villages Rouge 2016 to najświeższy produkt lokalnego producenta Valléon, który obok win z apelacji z Doliny Loary produkuje szereg całkiem udanych win klasy IGP Drome. Wino ma klasyczny kolor ciemnej czerwieni z pięknym, rubinowym połyskiem. W zapachu przyjemne i intensywne nuty dojrzałych czerwonych owoców, po chwili z lekka przechodzące w nuty leśne i ściółkowe. W smaku świeżość owoców łączy się z całkiem niezłą kwasowością. Taniny nie są szczególnie intensywne, ale wyczuwalne i z lekka wysuszające. Lekko pieprzny finisz.

Wino wyprodukowano z klasycznych szczepów: syrah i grenache. Dojrzewało w tradycyjnych dużych dębowych beczkach 9 miesięcy, choć potencjał starzenia dla tego wina to jeszcze spokojnie jakieś 3-5 lat. Ciekawe, jak to stosunkowo młode wino zintegruje się w takim czasie.

Wino spożywane do pulpetów z indyka i buraczków wydało się bardzo przyjemne. Również połączenie z sosem grzybowym wypadło nadzwyczaj udanie. To dość uniwersalne wino sprawdza się zarówno dla dań jarskich, lekkich mięsnych, a nawet pieczonej wieprzowiny.

Wino bardzo dobre. Wino dostępne w Skład Wina Fort Okęcie/winnice.eu.

Jerzy Moskała

Advertisement
Wino na weekend Valléon Saint Pantaléon les Vignes Côtes du Rhône Villages Rouge 2016

One thought on “Wino na weekend Valléon Saint Pantaléon les Vignes Côtes du Rhône Villages Rouge 2016

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s