Enoturystyczny wypad do tarnowskich winnic

Warszawskich eno-entuzjastów – wielbicieli wypadów do winnic na południe Polski –  szczególnie trasą S7/DK7, na pewno zelektryzowała zeszłotygodniowa informacja o oddaniu do użytku obwodnicy Radomia. Dzięki czemu przejazd skraca się od 30 do 45 minut. Co pozwala znacznie szybciej niż dotychczas dostać się samochodem, do, na przykład, winnic położonych w okolicach Tarnowa. Ostatni mój wypad enoturystyczny sprzed dwóch tygodni z Winiaczem, Królestwem Garów i Ugotowane Pozamiatane miał właśnie na cel zwiedzanie Tarnowa, jak i położonych na południe od tego miasta winnic. I choć w drodze jeszcze przejeżdżaliśmy przez miasto Radom, to sam wyjazd należy uznać za bardzo udany.

IMG_1881.JPG

Tarnów – miasto z tradycjami kupieckim sięgającymi Średniowiecza i rosnącego wtedy handlu winem z Węgrami (czyli w praktyce importem win z tego kraju), to nadal znakomity punkt wypadowy na enoturystyczne eskapady. Oferta noclegowa, jak i gastronomiczna jest bogata, a, co szczególnie istotne dla turysty podróżującego po okolicy, możliwość zjedzenia późnej kolacji w restauracji Warka czy wczesnego śniadania U Jana na Rynku jest jak najbardziej możliwa. Dla oszczędnych zlokalizowane są w sąsiednich uliczkach bary i knajpki, jak np. restauracja Pyza, gdzie smacznie ugotowane obiady są dostępne na budżetową kieszeń. Choć wspólczesny winny Tarnów jest jeno cieniem tego historycznego, nadal można jeszcze znaleźć sklepy, gdzie handel węgierskimi winami się odbywa. Ale to, co ciągnie dziś enoturystów do tego miasta to zdecydowanie nie węgrzyny – a całkiem współczesne winnice, do których można dotrzeć w ciągu 30 minut samochodem z miasta. Dzięki lokalnemu stowarzyszeniu mogliśmy zwiedzić kilka z nich.

Winnica Dąbrówka

IMG_2301.JPG

Jako pierwsza odwiedzana przez nas winnica to była winnica Dąbrówka. Zlokalizowana jest na południe od miejscowości Wojnicz, na skarpie nad doliną Dunajca. Dunajec zresztą często wracał w naszej wyprawie powoli jawiąc się, jako rzeka, nad którą warto lokalizować winnice. Z około 2-hektarowej działki obsadzone jest 1,6 ha. Sama działka ma ksztalt amfiteatru, który przy ekspozycji poludniowej zamienia się, nawet wczesną jesienią, w woka, koncentrujacego promienie słoneczne i energię na krzewach.

IMG_20181013_141230.jpg

A są to głównie szczepy hybrydowe – rondo, regent, johaniter, solaris, monarch czy hibernal. Silne nasłonecznienie i osłonięcie przed zimnymi wiatrami to zalety lokalizacji tej winnicy – ciekawe, jakie efekty będzie to miało na roczniki 2018, kiedy gorąca wiosna i upalne lato mocno dało się we znaki winiarzom nie tylko w tarnowskim.

Na razie wina z rocznika 2017 jawiły sie jako bogate, choć o całkiem sporej kwasowości, zręcznie balansowanej cukrem resztkowym. To zresztą dość typowe dla win tego regionu – klient z okolic, z Krakowa czy z Warszawy jeszcze nie poszukuje win klasycznie wytrawnych, a półwytrawnych lub półsłodkich.

Winnica Uroczysko

IMG_2327.JPG

Ta chyba najpiękniej położona winnica tarnowska, z zapierającą dech w piersiach panoramą doliny Dunajca. Położona w miejscowości Janowice była już przeze mnie wcześniej opisywana na blogu. Ty razem słoneczny dzień pozwolił podziwiać piękno lokalizacji. Winnica działająca już kilka lat, planowana jest jako część projektu enoturystycznego. Od stycznia 2020 dostępne mają być tu nie tylko noclegi, ale również lokalna kuchnia, w tym z możliwością kosztowania serów z lokalnego gospodarstwa. Jeśli do tego dodać sąsiednią masarnię i lokalne wina – czegóż więcej trzeba miłośnikom wina i lokalnej kuchni.

Winnica Rodziny Steców

IMG_20181013_164709.jpg

To jedna z bardziej znanych winnic regionu tarnowskiego, jak również jedna z największych. Założona w 2008 roku, obecnie obejmująca 6 ha, zlokalizowana w Tuchowie, silnie związana z osobą jej założyciela – Rafał Steca. Dziś prace kontynuje jego syn, Michał, który z dumą oprowadzał po sporym i świetnie urządzonym przedsiębiorstwie.

Bo mimo posiadania tradycyjnych urządzeń do produkcji wina (jak choćby ręczna prasa na zdjęciu obok) to Winnica Rodziny Steców to przede wszystkim nowoczesne przedsiębiorstwo dostarczające wina wysokiej klasy do sklepów i restauracji nie tylko w samym Tuchowie, ale również w Krakowie i innych miast Polski. HORECA to główny odbiorca ich win białych , różowych i czerwonych, które dla uproszczenia określane są rzymskim oznaczeniem roku, np. XVI.

Winnica Demeter

IMG_20181013_172813.jpg

Delikatne promienie zachodzącego słońca oświetlały ostatnią z czterech winnic zwiedzanych przez naszą czwórkę blogerów – winnicę Demeter. Ta winnica prowadzona przez jednego z trzech braci Zagórskich – Wiktora – to niewielka plantacja 300 krzewów zlokalizowana w Gromniku, nad rzeką Białą. To miejscowość, gdzie powstaje coraz wiecej winnic, choć nie są one specjalnie duże. W winnicy dominują szczepy białe – solaris, johaniter i muscaris, choć są równiez uprawiane szczepy czerwone – regent, cabernet cortis i cabernet carol.

Objazd winnic zakończyło spotkanie z winiarzami z Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy w Gromniku. I rzecze jasna degustacja win. Również z tych winnic, które odwiedziliśmy. Ale to temat na kolejny post na blogu.

Jerzy Moskała

 

 

Advertisements
Enoturystyczny wypad do tarnowskich winnic

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s