Castillo Catadau – wino białe i czerwone

Często dobór codziennych win ma charakter przypadkowy – szybki zakup w sklepie na rogu, bardziej przemyślany może w superkmarkecie czy w sklepie specjalistycznym. Z kolei w restauracji, kiedy już decydujemy się na zakup wina do posiłku, często jesteśmy skazani na lokalną listę win. No i pomoc kelnera, która, jeśli restauracja nie ma własnego sommeliera lub chociaż osoby przez sommeliera przeszkolonej, bywa iluzoryczna.

Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej win, które są opisywane w social media bądź na blogach dostarczając potencjalnym konsumentom niezbędnej wiedzy. Takie wina zazwyczaj prezentują one zadowolający poziom mimo relatywnie niewygórowanych cen. I takimi winami są Castillo Catadau w wersji białej i czerwonej, których producentem jest Anecoop – duża spółdzielnia spożywcza, w tym winna z Hiszpanii, których wina z wyższej półki opisywałem tutaj.

Białe Castillo Catadau to wino wytworzone ze szczepów macabeo i chardonnay. O ile ten drugi jest raczej znanym międzynarodowym “brendem”, o tyle macabeo, zwany również viura, to typowy szczep dla Półwyspu Iberyjskiego dający dość lekkie białe wina. I takie jest również to wino o aromatach białych kwiatów i białych owoców, w smaku owocowość łaczy się z kwasowością dając w sumie wino lekkie, raczej do aperitifu lub lekkich sałatek. Wino niezłe, które sprawdzi się i na tarasie w upalny dzień, jak i towarzysz lunchu.

Czerwone Castillo Catadau to z kolei wino z trzech szczepów – garnacha, tempranillo i syrah. Relatywnie lekkie w zapachu kusi pięknym rubinowym kolorem i aromatami owoców i przypraw. W smaku utrzymuje lekkość, owocowość, z niezłą kwasowością i lekkimi nutami mięsnymi. Raczej wino do posiłków, choć nadal są to raczej lekkie tapas z udziałem szynki czy wędzonych wędlin, niż obfite posiłki.

W sumie wina przyjemne i jako podstawowe z chęcią bym je widział na swoim stole. Co zaskakujące wyprodukowane w regionie Walencja, kojarzącym się z hiszpańskim południem, wcale nie emanują ciężarem, dość typowym dla win z tej szerokości geograficznej, a raczej lekkością.

Wino otrzymane do degustacji z Anecoop Polska.

Jerzy Moskała

Advertisements
Castillo Catadau – wino białe i czerwone

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s