Z wizytą w Tokaj Macik Winery

Blogerska wyprawa do słowackiego Tokaju obfitowała również w odkrycia winiarzy, którzy obok klasyki lokalnych win, jakimi są wina oznaczone jako tokajský výber (czyli odpowiednik węgierskich aszu), pojawiają się zupełnie inne wina. Odmienne.

Jaro Macik z małżonką. I motocyklem.
© Jerzy Moskała

Jaro Macik jest producentem, który nie poprzestaje na kontynuowaniu tokajskiej klasyki. Ten zapalony kierowca motocyklowy ma chyba równie rogatą dusze przy komponowaniu win, bo w szerokiej palecie produktów znajdują się zupełnie odmienne od tego, do czego nas słowacki Tokaj przyzwyczaił. Ale Jaro może sobie na to pozwolić – z 40 ha gospodarstwa, a więc niemałego jak na tokajskie warunki, zbiera dość winogron by produkować różnorodne wina. No i rzecz jasna eksperymentować z nową stylistyką.

Z szerokiej palety etykiet zwróciłem uwagę szczególnie na dwa wina stojące jakby na granicach stylistycznych win spod znaku Macik.


Do tokajskich win lokalne zakąski. © Jerzy Moskała

Tokajský výber 6 putňový 2006 to klasyczne wino tokajskie produkowane zgodnie z tradycją. Wino zoksydowane, może nawet bardziej niż za nieodległą węgierską granicą. W zapachu wino oferuje pełną gamę szlachetnych nut – miód, orzechy, kandyzowane owoce i karmel. W smaku wino niezwykle ekspresyjne, choć jednocześnie elegancko zbalansowane. Smak jest nie tylko mocny, ale jednocześnie bardzo długi i przyjemny. To eleganckie wino znakomicie nadaje się na długie wieczory, szczególnie zimowe, by delektować się znakomitym smakiem i zapachem skoncentrowanym w tym napoju. Wino bardzo dobre.


Tokaj Macik Winery Ronava © Jerzy Moskała

Tokaj Macik Winery Ronava to zupełnie inne wino. Blend pół-na-pół dwóch szczepów: furmintu i lipoviny to klasyka dla win tokajskich. Ale efekt bardziej przypomina wina z węgierskiego Somló, niż wytrawne tokaje. Oksydacja wina i dojrzewanie w beczce dało bardzo przyjemny wynik wina długiego, mineralnego, o sporej kwasowości zbalansowanej silną mineralnością. Znakomity wybór do łączenia ze słowackimi potrawami: wędlinami czy bryndzą. Wino również bardzo dobre.

To tylko przykład, jakie możliwości drzemią w słowackim Tokaju. Warto szukać i degustować wina z Tokaj Macik Winery. Choć może nie są tanie to jakościowo lokują się wysoko. A Ronava to rzeka, która oddziela Tokaj słowacki od węgierskiego

Jerzy Moskała

Advertisements
Z wizytą w Tokaj Macik Winery

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s