Piwne Koszyce

Zmiany klimatyczne są równie zaskakujące jak zmiany przyzwyczajeń kulinarnych ludzkiej populacji. Przy stosunkowo ograniczonym handlu globalnym granice między winem a piwem (południe vs północ Europy) były dość dobrze zaznaczone. A wynikało to głównie z konsumpcji produktów rolnych lokalnych, tych tanich i codziennych, stąd Sycylijczycy przez wieki głównie zadowalali się winem, podczas gdy Skandynawowie piwem.

W Koszycach dostępne są również piwa z Czech jak z Urban z Podklášterní Pivovar Třebíč

Granica ta oczywiście nie była do końca wyraźna, czasem wręcz mocno zatarta, a kraje takie jak Niemcy, Austria, Czechy czy Słowacja nadal stanowią kondominium tych trunków. Podobnie zresztą jak Polska, która oczywiście była i jest krajem północnym, piwnym, ale zmiana klimatu również tutaj ma swój wpływ – w Polsce produkuje się również wino.

Tak oczywiście jest i na Słowacji, a Koszyce są bodaj najlepszym przykładem, gdzie piwo zaraz obok wina jest dostępne. Bo samo miasto przez wieki nie tylko zajmowało się handlem winem (o czym pisałem choćby tutaj) , ale również produkcją piwa, zresztą jako miasto królewskie na mocy specjalnie przydzielanych mu praw. Stąd tradycja browarnicza, choć mocno nadwątlona w czasach komunistycznych, jest dziś z powodzeniem kultywowana.

Pivovar Hostinec w Koszycach przy ulicy Hlavná to popularny mini-browar

Piwne Koszyce to nie tylko dziesiątki piwiarni, mini-browary produkujące piwo na miejscu. To również lokalne browary. Ruch mini-browarów i piw kraftowych jest zresztą mocno rozwinięty, a lokalni mieszkańcy chwalą się czołową pozycją Słowacji na mapie browarniczej Europy. Eksploracja miejscowych mini-browarów jest więc zajęciem równie przyjemnym i użytecznym, jak poszukiwanie lokalnych winiarni, a dla miłośników obu tych trunków miejsce do eksploracji trunków według własnego kaprysu.

Dobre Czasy wygląda jak “za komuny” ale piwo i muzyka jest świetna

To co ważne w Koszycach to dostępna oferta i różnorodność trunków. Nie tylko dla wielbicieli popularnej obecnie IPA czy AIPA, ale również dla tych, którzy poszukują nieco mocniejszych wrażeń. Stouty oraz Milk Stouty prezentują niezwykle przyjemny poziom, przy stosunkowo niewysokich cenach.

To warto podkreślić – piwa w lokalnych piwiarniach są w cenach od 6 do 12 złotych i więcej, zatem porównywalne do cen warszawskich. Przy jednocześnie wysokiej jakości samych piw oraz obsługi, która reprezentuje naprawdę wysoki poziom. Może warto byłoby niektórych naszych kelnerów i kelnerki wysłać tam na przeszkolenie.

Piwo to kolejny przyczynek do decyzji o wyprawie do Koszyc lub świetny sposób na chwilkę oddechu przy świeżym trunku. Bo często cóż jest lepszego w skwarny dzień jeśli nie kufelek chłodzącego napoju z obiecującą pianką?

Jerzy Moskała

Piwne Koszyce

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s