El Abuelo de Piqueras Reserva DO Almansa 2015

Zmotywowany tekstem Zdegustowanego na jego blogu ruszyłem do ursynowskiego Leclerca zapoznać się z festiwalowymi winami. Czas był niezbyt sprzyjający – za chwile rusz Jesienny Festiwal Wina w Auchan – ale cóż – zawód blogera winnego to nie jedynie same przyjemności.

Obok sporej liczby interesujących win francuskich niezła reprezentacja Hiszpanii, a wśród nich El Abuelo de Piqueras Reserva DO Almansa 2015 – wino, które nie tylko stało się “twarzą” festiwalowej gazetki, ale i jest na miejscu intensywnie promowane. Dlaczego? Bo to naprawdę dobre wino, co przy cenie 23 zł za butelkę (bez grosza) wcale nie jest takie częste.

Wino wyprodukowane w 50% ze szczepu monastrell, w 30% z garnacha tintorera i w 20% z tempranillo ze starych krzewów dojrzewało w 300 litrowych beczkach z amerykańskiego dębu przez 12 miesięcy. Stare musiały być to beczki, bo nie jest łatwo wyczuć aromaty dębiny – może jedynie nieco wanilii pojawia się w tle.

W zapachu dominują aromaty malin, śliwek i nieco rzeczonej wanilli. W smaku bogate, z dojrzałą owocowością, niezłą kwasowościa i długim finiszem drobnych, delikatnych tanin. Wino dość proste, ale niezwykle przyjemne w piciu. Szczególnie w połączeniu z czerwonym mięsem czy jak u mnie – tartą z zapiekanymi warzywami: bakłażan, różne rodzaje papryczek, szpinak i pomidory.

Wino dobre. Zakup własny autora.

Jerzy Moskała

El Abuelo de Piqueras Reserva DO Almansa 2015

El Abuelo de Piqueras Reserva DO Almansa 2015

One thought on “El Abuelo de Piqueras Reserva DO Almansa 2015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s