Wino na weekend – Mezzacorona Teroldego Rotaliano Riserva 2015

I oto nadszedł miesiąc marzec, który u wszystkich miłośników nart, desek oraz włoskich Dolomitów jest uznawany jako najlepszy czas na wypad do Włoch na śnieżne szaleństwo. I choć media straszą nas apokaliptyczną wizją kolejnego wirusa, który ma doprowadzić do pandemii i eliminacji rodzaju ludzkiego, Polacy pewnie jako co roku wyruszą w kierunku gór i dolin Trydentu i Górnej Adygi oddawać się zimowym sportom. A na miejscu popijając do konsumowanego szpeka, pasty czy polenty miejscowe wina. A najlepiej z miejscowych szczepów.

Teroldego to lokalna w Trydencie odmiana winnej latorośli, której nazwę niektórzy historycy łączą z niemieckim określeniem Tiroler Gold, bo na dworze cesarskim w XIX -wiecznych Austro-Węgrzech była ona niezwykle popularna i ceniona. Ale zostawmy Robertowi Makłowiczowi historie państwa Habsburgów – do niedawna ta prawie zapomniana odmiana przeżywa od paru lat swój renesans nie tylko jako wino z najdalej na północ wysuniętego fragmentu Włoch, ale również jako nowa nadzieja winiarzy w Toskanii. Bo okazuje się, że Toskańczycy zapałali do niej miłością i dziś sadzą ją na potęgę.

Mezzacorona Teroldego Rotaliano Riserva 2015

Póki jednak nie będziemy mieli win z tej odmiany z Toskanii warto skupić się na winach z Trydentu. Obok wielu niezależnych winiarzy spółdzielnia Mezzacorona zlokalizowana w miejscowości o tej samej nazwie jest jednym z najbardziej znanych producentów win z tego szczepu.

Mezzacorona Teroldego Rotaliano Riserva 2015 to wino wyprodukowane w 100% z Teroldego z Piana Rotaliana. Wyselekcjonowane grona z siedlisk Fron, Rauti, Catorzi oraz Sottodossi posłużyły do produkcji wina, które następnie dojrzewało przez 24 miesiące, z czego 12 miesięcy w dębowych beczkach. Efekt jak najbardziej przyjemny: aromaty dojrzałych śliwek i czarnej porzeczki, niezła koncentracja wina, przyjemna równowaga z kwasowością, tak charakterystyczną dla win górskich, i wreszcie taniny – miękkie, drobne, nieźle zintegrowane z całością. To naprawdę wino przyjemne w piciu i bijące na głowę szereg innych win z poziomu tzw. średniej półki cenowej.

Wino bardzo dobre, degustowane do zestawu gotowanych mięs i warzyw. Ja bym je jednak połączył z kaczką na dziko serwowaną z polentą i czerwona kapustą. Wino przywiezione przez znajomych, ale ponoć dostępne również w firmie Bachus na warszawskim Ursynowie.

Wino bardzo dobre.

Jerzy Moskała

Wino na weekend – Mezzacorona Teroldego Rotaliano Riserva 2015

2 thoughts on “Wino na weekend – Mezzacorona Teroldego Rotaliano Riserva 2015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s