Mezzacorona Marzemino Trentino DOC 2018

Versa il vino! Eccellente marzimino! Wlać wino! Doskonałe marzimino!

Tak Don Giovanni w operze Mozarta unieśmiertelnił trydencką odmianę winorośli, znaną dziś pod nazwą marzemino. Za czasów Mozarta wino z tej odmiany nie tylko było zapewne popularne, ale i cenione. Podobnie jak teroldego, z którego to szczepu wino opisałem tutaj. Można więc domniemywać, że wina z Trydentu były w czasach panowania Cestarstwa Austriackiego nad tym regionem cenione dużo bardziej niż dziś. Bo dziś są one prawie nieznane i tylko turyści, głównie miłośnicy śnieżnych sportów, kojarzą je z barków na stokach czy z półek w lokalnych sklepach. A szkoda, bo endemiczne odmiany z tego regionu Włoch są niezwykle interesujące.

Mezzacorona Marzemino Trentino DOC 2018

Mezzacorona Marzemino Trentino DOC 2018 to wino dość ciemne w swoim kolorze emanujące głównie nutami śliwkowymi. W smaku mocny owoc balansowany jest przez mocną kwasowość. Finisz średniej długości – wino nie posiada mocnych tanin (oznaczone jako wino podstawowe – przez producenta classico), ale zakończenie jest przyjemne.

Wino degustowane do kawałków duszonej wołowiny sprawdziło się znakomicie. Można je również pić solo. Don Giovanni prosił o nie przed zesłaniem go do piekła i wcale mu się nie dziwię.

Wino dobre. Zakup własny.

Jerzy Moskała

Mezzacorona Marzemino Trentino DOC 2018

One thought on “Mezzacorona Marzemino Trentino DOC 2018

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s