Terras de Santo António 2016

Jeśli dziś środa to wino z Portugalii.

Pozostajemy przy winach z Dão, ale tym razem wino zupełnie inne niż opisywana przeze mnie Opta. Wino w na wskroś tradycyjnym stylu, co wcale nie znaczy, że gorsze.

Sociedade Agríola da Quinta de Santo António, producent wina, zlokalizowany jest w Fornos de Maceira. Historia posiadłości i winnicy sięga XII wieku, jest to więc wiekowa winnica i winiarnia. Dziś to prawie 11 ha upraw winnej latorośli, głównie szczepów touriga nacional, alfrocheiro, tinta roriz, jaen, rufete i encruzado.

Terras de Santo António 2016

Terras de Santo António 2016 to podstawowe wino od producenta. Wyprodukowane ze szczepów touriga nacional, alfrocheiro oraz tinta roriz
przez winemakera Paolo Nigra dojrzewało po części w stalowych tankach, po części w beczkach. Wino posiada głęboki rubinowy kolor. W zapachu pojawiają się nuty skórzane, ale po dekantacji dominują aromaty dojrzałych ciemnych owoców leśnych oraz czarnej porzeczki. W smaku aromaty dojrzałych owoców, wysoka kwasowość oraz sporo intensywnych tanin na finiszu. Finisz długi, lekko pieprzny.

To zdecydowanie wino do potraw na bazie mięsa. Wszelkiego rodzaju gulasze z wieprzowiny czy nawet wołowiny, pieczenie i mięsne zapiekanki – to jest wino do takich potraw. Ja próbowałem z podsuszanymi wędlinami i dojrzewającymi serami i sprawdziło się bardzo dobrze.

Wino dobre. Zakup własny.

Jerzy Moskała

Terras de Santo António 2016

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s