Mas du Greffier Pic-Saint-Loup AOP Languedoc 2016

Wino z gatunku “odnalazłem w piwnicy” może każdego zaskoczyć. Bo czteroletnie wino z Langwedocji może, ale niekoniecznie musi być winem ciekawszym, niż jeszcze dostępne i degustowane 3 lata temu. A Mas du Greffier Pic-Saint-Loup AOP Languedoc 2016 to wino dystrybuowane przez WinniceLidla już trzy lata temu, a czas jednak nie każdemu winu sprzyja.

Mas du Greffier Pic-Saint-Loup AOP Languedoc 2016

Mas du Greffier Pic-Saint-Loup AOP Languedoc 2016 to wino o ciemnym rubinowym kolorze. W zapachu dominują aromaty ciemnych owoców – korzennej wiśni oraz dymnej śliwki – z dodatkiem przypraw i pieprzu. I jest to zapach niezwykle intensywny po otwarciu butelki, później łagodnieje. Owocowość staje się świeższa, nuty pieprzne i korzenne wychodzą na dalszy plan. Znika też alkohol. Co pokazuje, jak długo wina te potrafią utrzymywać świeżość.

Za to w smaku wino jeszcze ciekawsze – niezwykle ułożone, zbalansowane nutami śliwkowymi z wysoką, choć naturalną kwasowości. Jeśli do tego dodać przyjemnie zintegrowane taniny to w smaku wino wychodzi naprawdę przyjemnie.

W sumie wino przyjemne w piciu, ale po dekantacji i do jedzenia. Ja je zaryzykowałem nie do klasyki mięsnej – stek lub gulasz – ale do polskich mielonych z ziemniakami i młoda kapustą. O dziwo – wypadło całkiem nieźle.

Wino dobre. Zakup własny w Winnica Lidla. Cena 35 zł.

Jerzy Moskała

Mas du Greffier Pic-Saint-Loup AOP Languedoc 2016

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s