Cruz Alta Chardonnay Reserva Mendoza 2018

ABC Anything but Chardonnay to nie tylko hasło, ale i ruch społeczny w USA, który prezentował zmęczenie entuzjastów win ciągły promowaniem wina z odmiany chardonnay, szczególnie tych z Kalifornii. trudno sie temu dziwić, bo chardonnay w latach 80-tych, a szczególnie 90-tych stało się synonimem win białych a mass media na olbrzymią skale próbowały wypromować standard nowoczesnej kobiety z nieodłącznym kieliszkiem białego wina (chardonnay) w ręku. Dziś na szczęście moda i trendy medialne nie wymuszają na nas skrajnych postaw, więc warto czasem sięgnąć po kieliszek chardonnay.

Dziś Cruz Alta Chardonnay Reserva Mendoza 2018, wino z Argentyny. PT Czytelnicy śledzący mojego bloga na pewno zauważają, że głównie opisuję, a zatem również degustuję wina z Europy, czy szerzej tzw. Starego Świata. Robię tak z kilku przyczyn, a najważniejsza z nich jest ta, że mi po prostu smakują. Ale z Nowego Świata mam swoje wyjątki: wina z RPA, z Argentyny właśnie i część win z USA. Tak, z USA, nie z Kalifornii, bo w świetne wina potrafią tam produkować również np. w Oregonie.

Cruz Alta Chardonnay Reserva Mendoza 2018

A wracając do samego wina – wino z tzw. średniej półki dostępne w sklepach i restauracjach w Polsce. Całkiem reprezentatywne dla win z regionu Mendoza. Bo tak, choć argentyńska Mendoza swoją sławę zawdzięcza głównie winom z odmiany malbec, ale chardonnay jest również popularną odmianą.

Cruz Alta Chardonnay Reserva Mendoza 2018 to wino w kolorze słomy. W zapachu dominują owoce tropikalne. Poza tym nieco migdałów, orzechów. W smaku jedwabiste i kremowe, dość lekkie jak na wino z nowego świata, pięknie balansuje wyraźną owocowość wina z jego kwasowością. Finisz długi, lekko mineralny, bardzo przyjemny.

Wino dobrane do pieczonej piersi z indyka suszonymi pomidorami, serwowanej z kaszą bulgur, brzoskwinią i sałatką z pomidorów. Połączenie znakomite.

Wino dobre. Zakup własny w Mondovino.

Jerzy Moskała

Cruz Alta Chardonnay Reserva Mendoza 2018

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s