Wekler Pince Szekszárdi Cabaret 2016

Bardzo często w opisach win i łączenia tych trunków z potrawami odwołuję się do lokalnych bądź narodowych standardów. Bo do połowy zeszłego wieku praktycznie większość produkowanych win łączyła się z lokalną bądź narodową kuchnią, stąd i najlepsze food pairing‘i to było lokalne wino + lokalne jedzenie. Dziś w epoce globalizacji takie silne związki zostały już naruszone, a wina często są produkowane pod kątem kuchni o charakterze globalnym, jak fuzion czy kuchnia wegetariańska. I nic w tym złego, po prostu mamy szansę na większy wybór wśród dostępnych smaków i ich połączeń.

Piszę o tym akurat przy tym winie, bo mam wrażenie, że Wekler Pince Szekszárdi Cabaret 2016 to wino skierowane do łączenia z nieco innymi potrawami, niż tradycyjnie pojmowana kuchnia węgierska. Nie tylko ze względu na wykorzystanie dwóch szczepów międzynarodowych – merlot i cabernet franc – a bardziej na stylistykę tego wina. Bo wino jest stosunkowo lekkie w swojej budowie, emanuje mocnymi nutami czerwonych owoców w zapachu i smaku, przyjemną, choć nie tak silną kwasowością oraz długim finiszem. Jak na wino podstawowe – całkiem nieźle.

Wekler Pince Szekszárdi Cabaret 2016

Wino próbowałem do plastrów tradycyjnej węgierskiej kiełbasy wieprzowej (oczywiście z papryka w wersji łagodnej oraz ostrej) i sprawdziło całkiem dobrze. Ale jeszcze ciekawiej wypadło przy wariacji sałatki greckiej – sałata, pomidory, żółta papryka, cukinia w miejsce ogórka, ser feta i czarne oliwki – tu wino pięknie współgrało z słodyczą warzyw, słonością sera i oliwkami. Równie dobrze sprawdziłoby się z wegańskimi potrawami na bazie bakłażanów, papryki czy cieciorki z pomidorami.

Jedna uwaga – wino warto zdekantować, bo zaraz po otwarciu pojawiają się w zapachu aromaty skórzane i suchych liści – nie wszystkim one muszą odpowiadać. Po ok. 2 godzinach przechowywania otwartej butelki w chłodnym miejscu aromaty te są zastępowane przez nuty warto owocowe. Tu warto poczekać.

Wino dobre, dostępne w Kociołek i Wino.

Jerzy Moskała

Wekler Pince Szekszárdi Cabaret 2016

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s