Donnafugata La Bella Sedara Sicilia DOC 2018

Choć Marsala – miasteczko na na zachodnim wybrzeżu Sycylii – może jednym kojarzyć się z lądowaniem w 1860 roku Garibaldiego i jego 1000 ochotników na wybrzeżu Sycylii, upadkiem Królestwa Obojga Sycylii, wypędzeniem Bourbonów i w efekcie zjednoczeniem Włoch, ale dla miłośników wina to głównie nazwa wina. Marsala, to bowiem wino białe, wzmacniane, zdecydowanie ostatnio niedoceniane (w tej kategorii dominuje porto, czasem sherry) i znakomity sposób na zwabienie i “złupienie” turystów, którzy zdecydują się na zapuszczenie się na starówkę tego miasta. Ale region Marsala to nie tylko tradycyjne wina o tej samej nazwie – to również region, gdzie coraz częściej produkowane są wina białe i czerwone z myślą o wyrobionych klientach. Również znany producent sycylijski – Donnafugata – produkuje tutaj wina z myślą o codziennej konsumpcji.

Donnafugata La Bella Sedara Sicilia DOC 2018

Donnafugata La Bella Sedara Sicilia DOC 2018 to właśnie takie wino – na codzień. Wyprodukowane z typowego dla Sycylii szczepu Nero d’Avola z niewielim dodatkiem merlot, cabernet sauvignon oraz syrah daje wino o dość jasnym kolorze, lekkości raczej rzadko spotykanej w winach z tej wyspy, mocnych nutach owoców połączonych z lekka papryczaną pieprznością. Dojrzewało przez 9 miesięcy w tradycyjnych, betonowych kadziach, ale co ważne wino ma niezłą kwasowość, co w przypadku win z tak dalekiego południa nie jest spotykane. W tym winie są Włochy z ich radością i bezpretensjonalnością. Wino jest niezwykle pijalne – w efekcie butelka szybko się kończy.

Wino degustowałem do grillowanych mięs i warzyw – kurczak, cukinia, papryczki, pomidory – sprawdziło się znakomicie. Polecam szczególnie do potraw na bazie warzyw.

Wino bardzo dobre. Zakup własny w La Barbatelle.

Jerzy Moskała

Donnafugata La Bella Sedara Sicilia DOC 2018

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s