Quinta de Porrais Douro 2015

Jeśli dziś środa…

… to może być całkiem szczęśliwym dniem. Szczególnie, jeśli natkniemy się na bardzo dobre wino. Ale do rzeczy …

Quinta de Porrais to posiadłość otoczona przez góry Marão and Montemuro, co w efekcie daje ochronę przed zachodnimi wiatrami. Działki ciągną się tarasowo na zboczach gór tworząc jakże charakterystyczny dla Douro widok. To, co charakteryzuje te tereny to głównie gleba pochodząca z granitowych skał, co ma wyraźny wpływ na cechy wina. Można więc rzec, że warunki do uprawy winnej latorośli są wręcz przednie.

Quinta de Porrais Douro 2015

Quinta de Porrais Douro 2015 to wino wytworzone z odmian touriga nacional, sousão oraz tinta barroca. Winemakerem był Diogo Sepúlveda z Casa Santos Lima (z tą firmą Quinta de Porrais mocno współpracuje). Dojrzewało przez dziewięć miesięcy w beczkach z francuskiego dębu. W efekcie uzyskano wino o sporej koncentracji, kolorze ciemnej czerwieni wpadającej w czerń z fioletowymi refleksami. W zapachu aromaty leśnych owoców, nieco tytoniu i kakao. W smaku niezwykle przyjemna owocowość z nutami jagodowymi, wyrównana przez przyjemną kwasowość i mnóstwo drobnych tanin. Całość zintegrowana i zbalansowana.

Wino mnie zauroczyło swoją elegancją, choć jest tez niezwykle przyjemne w piciu. Jak to przy gruntach ze skały granitowej – jest nieco “zimne” w odczuciu, ale ja to bardzo lubię. Wino serwowane do szaszłyków z warzyw sprawdziło się znakomicie.

Wino bardzo dobre.

Jerzy Moskała

Quinta de Porrais Douro 2015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s