Wino na weekend – Gál Tibor Egri Bikavér TiTi 2013

Czasem powroty są bardzo przyjemne, a już winne powroty w szczególności. Wino TiTi w roczniku 2012 miałem okazję opisać tutaj, a choć moja piwniczka wtedy opustoszała to dwa lata później mam okazję zdegustować kolejny rocznik tego wina.

Gál Tibor Egri Bikavér TiTi 2013

Wino udało mi się nabyć u dystrybutora Skład Win Fort Okęcie praktycznie w ostatniej chwili przed zamknięciem. Wielka to szkoda, bo poza ofertą win od Tibora Gála dystrybutor posiadał szereg niezwykle interesujących win z Francji, głównie z francuskiego regionu Ardèche. Choć wina z tego regionu przez lata były synonimem win, określmy to “podstawowych”, to ostatnia dekada przyniosła ciekawy ich rozwój tak, że np. syrah z oferty Vignerons Ardéchois (opisane tutaj) było znakomitym winem do lżejszych mięsnych dań z kuchni śródziemnomorskiej (szczególnie baraniny).

Ale wracając do wina od Tibora Gála – Titi w roczniku 2013 jest nadal winem bardzo dobrym w mojej opinii, a lata tylko przydały mu cech pozytywnych. Pamiętając ten rocznik na świeżo, szczególnie w porównaniu z 2012, było to wino dzikie, nieułożone. Po siedmiu latach taniny się zintegrowały, wino obok aromatów dojrzałej wiśni dostało aromatów ziołowych i ściółki leśnej, ale w bardzo przyjemnej formie. W smaku przyjemny balans i integracja – to wino naprawdę jest super w piciu i jakoś tak dużo bardziej kojarzy mi się z winami z południa Europy (szczególnie z Włoch), niż typowym bikavérem. Warto poszukiwać tego wina i z tego rocznika, szczególnie, że następne roczniki bardzo często są wielokrotnie droższe.

Wino bardzo dobre. Zakup w winnice.eu.

Jerzy Moskała

Wino na weekend – Gál Tibor Egri Bikavér TiTi 2013

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s