Donnafugata Damarino Sicilia DOC 2018

Też tak czasem macie, że czujecie, że wino musi nieco poczekać na swoją kolej? Zastanawiacie się, kiedy z do czego otworzyć, jak zaserwować, by jak najciekawiej połączyło się z potrawą? Ja tak mam często, bo wino do obiadu nie jest u mnie jakąś formą impulsu, ale raczej dokładnych przemyśleń.

Donnafugata Damarino Sicilia DOC 2018

Donnafugata Damarino Sicilia DOC 2018 otworzyłem do prostej potrawy – kotlecików z ryby. Niby prozaiczne danie, ale przygotowane ze świeżych kawałków ryby i dobrze przyprawione może być bardzo lekką, przyjemną potrawą na lato. Serwowane z młodymi ziemniakami i surówką z młodej kapusty mocno kojarzy mi się z domem oraz wyjazdami nad Bałtyk. Za tymi pewnie długo będę tęsknił, bo wypoczynek nad polskim morzem stał się nieznośnie drogi.

Wracając do wina – do produkcji użyto głównie odmianę ansonica (znanej tez jako inzolia), a sam proces produkcji odbył się w tankach z nierdzewnej stali. Zaskoczyło mnie ono całkiem niezłą koncentracją, aromatami brzoskwini, cytrusów i kwiatów, niezbyt wysoka kwasowością (co do tego dania akurat było zaletą) oraz przyjemnym, nieco owocowym, nieco mineralnym finiszem. Wino bardzo czystko zrobione i bardzo przyjazne w piciu. Poza kotlecikami rybnymi chyba warto je po prostu sączyć mocno schłodzone na tarasie.

Wino dobre. Zakup własny w La Barbatelle.

Jerzy Moskała

Donnafugata Damarino Sicilia DOC 2018

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s