Quinta Sobreiro de Cima Reserva Tras-os-Montes 2016

Kolejna środa i kolejne wino z Portugalii. Tym razem z regionu Tras-os-Montes. Na temat tego regionu pisałem przy okazji prezentacji wina Quinta Valle Madruga Trás-os-Montes Selected Harvest 2018 (link tutaj), tym razem wino od dużego producenta z Cima, mającego szerokie aspiracje. I chyba dobrze, bo i sam region i wina stamtąd pochodzące są prawie nieznane w Polsce, a szkoda.

Quinta Sobreiro de Cima Reserva Tras-os-Montes 2016

Tym razem wino będące połączeniem trzech odmian – touriga nacional, trincadeira i bastardo. O ile pierwszy z nich bardzo często występuje w winach praktycznie z całej Portugalii, o tyle trincadeira to odmiana pochodząca z północnej części tego kraju, występująca też pod innymi nazwami np. tinta amarela w Douro. Z kolei bastardo znane jako trousseau lub trousseau noir albo merenzao to odmiana pochądzące ze wschodniej Francji. Jak dotarła do dalekiej Portugalii – to na pewno ciekawostka.

Wino dojrzewało 12 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego. W efekcie dało to wino o kolorze ciemnego granatu i sporej koncentracji. W zapachu dominują nuty fiołków oraz owoców leśnych. W smaku świetnie zintegrowane i zbalansowane, aksamitne w smaku z przyjemnie zintegrowanymi drobnymi taninami. Serwowane do deski mięs i warzyw sprawdziło się znakomicie.

Wino bardzo dobre. Zakup własny.

Jerzy Moskała

Quinta Sobreiro de Cima Reserva Tras-os-Montes 2016

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s