Wino na weekend – Bolyki Egri Bikavér 2017

Trzeba przyznać, że produkty od Janosa Bolyki z węgierskiego Egeru są relatywnie łatwo dostępne w Polsce. Pomijając sieć sklepów specjalistycznych, w której można produkty tego producenta dostać w relatywnie wysokich cenach, wina są dostępne w sieci Lidla. Do niedawna na półkach można było znaleźć wino z 2016 (opisane tutaj), ale wczoraj pojawiało się wino z rocznika 2017. Różnica jest w etykiecie i cenie, ale również w jakości.

Wino jest kupażem odmian kékfrankos 40%, merlot 30% , cabernet franc 20% oraz portugieser, blauburger (austriacka krzyżówka blauer portugieser oraz blaufränkisch) i zweigelt obejmująca pozostałe 10%. Jeśli ktoś ma w tym względzie wątpliwości to wszystkie odmiany są wymienione na etykiecie wina. Dojrzewało w beczkach, choć brak informacji na butelce o tym na butelce, dość łatwo to wyczuć w aromatach.

Bolyki Egri Bikavér 2017

W efekcie uzyskano przyjemne wino o nutach ciemnych owoców w zapachu z delikatnymi nutami skóry. W smaku wyczuwalny dojrzały owoc przy jednoczesnej niezłej dawce kwasowości. Taniny zintegrowane, prawie niewyczuwalne.

Wino wyszło naprawdę dobrze, jak na trudny 2017 rok. Degustowane do serów i sałatki z pomidorów chyba jednak lepiej połączyłoby się z klasycznym gulaszem albo wieprzową pieczenią. Może warto też zastanowić się nad efektem jego działania, bo tekst na kontr-etykiecie, jeśli pisany był po spożyciu tego wina, naprawdę zastanawia.

Wino dobre. Zakup własny w Lidlu. Cena 30 zł (bez 1 gorsza). Trochę więcej niż rocznik poprzedni (25 zł).

Jerzy Moskała

Wino na weekend – Bolyki Egri Bikavér 2017

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s