Winnice Rymanów

Choć miłośnikom win z Podkarpacia znane są one już od lat, głównie kojarzą z winnicami zlokalizowanymi w okolicach Jasła. Region Beskidu Niskiego nie kojarzył się dotąd z produkcją wina, a szkoda, bo tradycje winiarskie są wielowiekowe, choć może bardziej związane z winami węgierskimi, ich importem i składowaniem, niż wytwarzanymi lokalnie. To się jednak zmienia i to na dobre.

Stolicą Beskidu Niskiego jest Rymanów – niewielka miejscowość uzdrowiskowa położona we wschodniej części Beskidu Niskiego – na Wzgórzach Rymanowskich. Tworzy je kilkaset wzniesień, których wysokość waha się między 300 a 500 metrów. Takie ukształtowanie terenu daje optymalne parametry dla uprawy winnej latorośli: nachylenie pozwalające na ekspozycję na słońce, z drugiej strony nie są to zbyt strome stoki dla upraw czy spływającej wody. I właśnie woda jest w Rymanowie i okolicach ważnym czynnikiem terroir : Rymanów jest uzdrowiskiem, a miejscowa woda posiada właściwości lecznicze. Te same same minerały wraz z wodą trafiają do gron winnych latorośli, a później do win z nich wytwarzanych.

Widok na miejscowość Rymanów

Właśnie w oparciu o takie warunki klimatyczne powstały Winnice Rymanów. Zlokalizowane na mieszanych brunatno-bielicowych glebach ukształtowanych na łupkowym podłożu umożliwiających średni lub dobry drenaż Same gleby zaliczane są do III i IV klasy. Cechą lokalizacji winnic są stoki z ekspozycją na południe i południowy-zachód, ze średnim nachyleniem około 8%. To gwarantuje odpowiednie nasłonecznienie, co w połączeniu z zasobnymi w minerały wodami gruntowymi oraz sprzyjającym mikroklimatem i długim, liczącym nierzadko ponad 220 dni okresem wegetacyjnym tworzy świetne warunki dla rozwoju nowoczesnej winnicy.

Ważny jest jeszcze jeden czynnik – przymrozki na tym terenie historycznie występują stosunkowo rzadko, co być może jest związane z tym, że w kierunku na Jaśliska i Czeremchę na południe od Rymanowa występuje naturalne obniżenie Karpat, a przez to ciepłe powietrze z Niziny Węgierskiej ma łatwiejsze możliwości cyrkulacji na północ.

Winnice Rymanów

Choć kwestia terroir jest niezwykle ważna dla win z Winnicy Rymanów, to równie istotnym jest osoba Piotra Stopczyńskiego – enologa i winemakera, który wspomaga proces upraw i produkcji wina, doradzając i ukierunkowując działania lokalnego zespołu. A efektem tych działań są wina, które będąc z wizytą w winnicy udało mi się zdegustować.

Vert’8

Winnice Rymanów Vert’8

To wino wytworzone z odmiany johanniter. Kolor słomkowy, zaś w zapachu dominują nuty perfumowe – jaśmin, może nieco róży. W smaku wino o silnym balansie owocowości i kwasowości. Dominujący aromat gruszki, do tego dochodzą delikatne aromaty ananasa i melona. W finiszu tego wina dominują nuty zadziorne nuty kwasowe powodując, że jest to zdecydowani wino do łączenia z potrawami. Z przyjemnością połączyłbym je z królikiem w potrawce, choć dałoby radę do pasztetu.

Gris’8

To wino wytworzone ze szczepów hibernal (80%) oraz johanniter (20%). Kolor przyjemnie słomkowy, zaś w zapachu dominują nuty kwiatowe, nieco mięty i pieprzu. W smaku wino o silnej owocowości – główne aromaty to morela i jabłko wraz ze sporą dawka kwasowości. Wino w finiszu delikatnie zaokrąglone, nie epatuje tak jak poprzednik kwasowością, pojawiają się za to delikatne nuty pieprzne. Częściowe dojrzewanie wina w beczce (20%) dało w sumie ciekawy efekt. Jeśli to wino do królika to raczej w sosie śmietanowym.

Blanc’8

Winnice Rymanów Blanc’8

Wino to jest połączeniem dwóch odmian: seyval oraz souvignier gris. O ile seyval dojrzewał w stalowych tankach, to souvignier gris podlegał maceracji w dębowych beczkach. W efekcie uzyskano wino o bardzo silnych aromatach limonki i skórki cytryny z lekkimi nutami kremowości i wanilii. Długi finisz. Wino w stylistyce kojarzyło się z produktami z Kalifornii, co chyba nie jest zaskoczeniem znając doświadczenie winemakera. Halibut albo inna tłusta ryba czułaby się znakomicie w towarzystwie tego wina.

Dore’8

Winnice Rymanów Dore’8

Wino jednoszczepowe, wyprodukowane w całości z odmiany sauvignon gris. Macerowane 2 tygodnie na skórkach, dojrzewało w beczkach. Ciemniejszy kolor buduje skojarzenia z winami pomarańczowymi, choć lekkie nuty oksydacji pokazują indywidualność tego wina. Przy solidnej dawce kwasowości wyraźne nuty moreli i gruszki.

Wino bardzo ciekawe i chyba najlepsze spośród win białych. Dość uniwersalne w łączeniu z potrawami od sałatek po wysublimowane dania z sandacza czy szczupaka. Wino bardzo dobre.

Rouge’7

Winnice Rymanów Rouge’7

To wino to kolejny kupaż, tym razem aż trzech odmian. Léon millot w 40%, cabernet cortis w 30% oraz regent w 30%. Wyraźne nuty dębiny w zapachu i smaku, a oprócz tego aromaty czereśni, wiśni i czarnej jagody. Delikatne taniny, w dużym stopniu zintegrowane, mile łechcą język.

Jak to w winach polskich świetne połączenie do mięsnych polskich dań, choć ja bym obstawiał za pieczona karkówką lub dań z grilla.

Rouge’8

Winnice Rymanów Rouge’8

Wino znacznie delikatniejsze od poprzedniego rocznika, gdzie aromaty jagód i wiśni stały się nieco bardziej wycofane. Brak oznak dojrzewania w beczkach – raczej wino ze stalowych tanków, dojrzewające w butelce. Owocowość i kwasowość godna uwagi, choć poprzedzający rocznik wydał się znacznie bardziej interesujący.

Bulles d’Or

Rok 2017 był specyficzny klimatycznie dla wielu win w Polsce i za granicą. W efekcie zimnej wiosny i lata białe winogrona zostały przeznaczone do produkcji win musujących, wytwarzanych metodą tradycyjną. Decyzja znakomita, gdyż wina te dojrzewając stają się już niezwykle ciekawe, a ich poziom jest naprawdę wysoki. Trudno rozpoznać w nich użycie winogron piwi – coraz bardziej przypominają trunki klasyczne, kojarząc mi się z szampanami w starym stylu.

Bulles d’Or to chyba najlepszy wybór spośród win z Winnic Rymanów. Naprawdę warto zatrzymać się przy tych winach, bo dotychczas nie udało mi się napotkać równie dobre wina musujące z Polski. Z powodzeniem mogłyby uświetnić wesela czy bankiety.

Wino jeśli nie jest rzemiosłem, to jest przejawem sztuki. Tym się również kierują właściciele winiarni ozdabiając etykiety swoich win kopiami dzieł sztuki współczesnych polskich artystów. Na etykietach znalazły się dzieła takich twórców jak Daniel Kaliński, Michał Wręga, Robert Proch, Bartek Świątecki, Łukasz Habiera, Wojciech Kołacz czy Łukasz Berger. Pijąc wino można więc kontemplować sztukę wyższą – zarówno wzrokiem, jak i zapachem i smakiem.

Jerzy Moskała

Winnice Rymanów

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s