Quinta da Fata Reserve Dão 2015

Jeśli dziś środa to wino z Portugalii…

… a pozostajemy w Dão. Quinta da Fata to posiadłość zlokalizowana na łagodnych stokach z południową ekspozycją. Powstała pod koniec XIX wieku zmodernizowana została w ostatnich latach. Produkcja koncentruje się na winach opartych na tradycji Dão, acz z dużym potencjałem starzenia.

Quinta da Fata Reserve Dão 2015 to wyższa półka od tego producenta. Choć najdroższe wina są, o dziwo, białe, czerwone ma bardzo dobrą relację ceny do jakości. Wyprodukowane zostało z odmian touriga nacional, tinta roriz, alfrocheiro oraz jaen przez winemakera António Narciso. Fermentacja odbyła się tradycyjnie w betonowych tankach. Następnie wino dojrzewało przez 12 miesięcy w używanych beczkach z dębu francuskiego i amerykańskiego.

Quinta da Fata Reserve Dão 2015

W efekcie otrzymane wino ma spory potencjał starzenia. W kolorze głębokiej czerwieni, o aromatach czerwonych i leśnych owoców, ziół i nieco balsamicznych. W smaku nadal świeże, zbalansowane, z przyjemną integracją tanin. Jeszcze jakieś trzy lata spokojnie może być przechowywane.

To jeden z moich lepszych zakupów win z Dão. Serwowany do grillowanych kotlecików z mielonego mięsa wieprzowo-wołowego oraz grillowanych papryk i cukinii sprawdziło się znakomicie.

Wino bardzo dobre. Zakup własny.

Jerzy Moskała

Quinta da Fata Reserve Dão 2015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s