Wino na weekend – Piera Martellozzo Terre Magre Ribolla Gialla 2018

Jeśli wino jest kobietą, to raczej o nazwisku Martellozzo. W 1992 roku Piera Martellozzo otrzymała od swojego ojca winiarnię zlokalizowaną w Padwie, która nie tylko przeniosła do położonej na północny-wschód Friuli, ale i z powodzeniem produkuje wina jakże typowe dla tego mniej znanego regionu Włoch. O winie Piera Martellozzo Terre Magre Ribolla Gialla 2017 można przeczytać tutaj – tym razem to następny rocznik.

Ribolla gialla to biała odmiana najczęściej spotykana właśnie w regionie Friula. Jest równie popularna po drugiej stronie granicy – w Słowenii, gdzie jest znane jako Rebula. W Friuli winogrona z tej odmiany są uprawiane głównie wokół miejscowości Rosazzo i Gorizii, w Słowenii w regionie Brda. Odmiana ta staje się coraz bardziej popularna ze względu na fakt, że zmiany klimatyczne niezwykle korzystnie wpływają na wina z tej odmiany. Niegdyś lekkie i mocno kwasowe dziś wina są coraz częściej pełne, bogate w aromaty i dużo ciekawsze w konsumpcji.

Piera Martellozzo Terre Magre Ribolla Gialla 2018

Zbiór ribolla gialla do tego wina odbywa się ręcznie, następnie winogrona poddaje się miękkiemu tłoczeniu i fermentacji z odpowiednio dobranymi drożdżami w kontrolowanej temperaturze przez okres około piętnastu dni. Wino pozostaje w w stalowych tankach przez co najmniej osiem miesięcy, aby uzyskać większą złożoność aromatyczną.

W efekcie uzyskujemy wino o jasnożółtym kolorze z lekkimi zielonkawymi refleksami. Przyjemny i bukiet z delikatnymi kwiatowymi aromatami akacji oraz ziół, połączonych z wyraźnymi nutami cytryny. Mocna kwasowość i całkiem spory alkohol bardzo dobrze współgrają z aromatami świeżej cytryny dając na finiszu lekko mineralny posmak.

Wino degustowane do grillowanego pstrąga z warzywami sprawdziło się znakomicie. Wino bardzo dobre, zakup własny.

Jerzy Moskała

Wino na weekend – Piera Martellozzo Terre Magre Ribolla Gialla 2018

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s