Adega de Penalva Lagares de Penalva Dão 2017

Jeśli dziś środa to wino z Portugalii…

Tym razem wino od kooperatywy, czy może bardziej po polsku ze spółdzielni, jaką jest Adega de Penalva. Choć słowo spółdzielnia nie kojarzy się zbyt dobrze potomkom “rozkułaczanych” chłopów, to ma ono całkiem dobre konotacje we Włoszech, w Hiszpanii czy we Francji i nie tylko w odniesieniu do wina. Adega Cooperativa de Penalva do Castelo, bo takie jest pełne brzmienie nazwy tej spółdzielni, liczy około 1000 członków, przyjmuje rok do roku winogrona z ponad 1200 ha winnic i produkuje średnio 10 milionów litrów wina. Taka skala pozwala na wykorzystanie nowoczesnej technologii produkcji, dojrzewania i butelkowania win. I choć może nie produkuje topowych win, to jest poważnym graczem w Dão i dostawcą solidnych win na poziomie podstawowym.

Adega de Penalva Lagares de Penalva Dão 2017

Adega de Penalva Lagares de Penalva Dão 2017 jest właśnie takim winem – podstawowym, z linii budżetowej. Co ciekawe na stronach producenta wina tego wina nie znajdziesz, ale wbrew pozorom nie świadczy to specjalnie źle o nim samym.

Wytworzone ze szczepów touriga nacional, tinta roriz oraz jaen. Wino dojrzewało w beczkach z dębu francuskiego, ale brak informacji, jak długo. W aromatach bardzo dojrzałe maliny, przypominające nie tyle aromaty późnego lata, ale wręcz jesienne. Owoc w sumie dość “zimny”, choć pełny i przyjemny. Kwasowość na początku dość sztuczna, cytrynowa, ale wraz z dekantacją po ok. 1 godz. ulatuje wraz z nadmiarowym alkoholem. Bardzo delikatne drobne taniny na finiszu. No i pyszna bazaltowa mineralność – to mi się w tym winie bardzo sposodobało.

Wino nieco odbiegające od gorących, wygrzanych win z Półwyspu Pirenejskiego. Tu wino ma inną stylistykę od np. aragońskiej garnachy, świetnie pasującą do grillowanych czy pieczonych mięs. Za 23 zł wybór całkiem dobry.

Wino dostępne w Lidlu. Zakup własny.

Jerzy Moskała

Adega de Penalva Lagares de Penalva Dão 2017

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s