Quinta das Marias Lote Dão DOC 2016

Może to banalna obserwacja, ale za każdym winem kryją się ludzie i ich pasje. Może to być pasja do zarabiania pieniędzy czy wybicia się na świecznik, ale jakże często jest to po prostu miłość do wina, czasem natury, a najczęściej po prostu chęć przekazania innym swoich winnych odczuć. Tacy ludzie mogą stworzyć wina proste, acz niezwykle pijalne, rzemieślniczo dobre, które stanowią podstawę naszych, a czasem również wina wybitne, których nie zapominamy.

Quinta das Marias powstało jako źródło pasji Petera Eckerta do wina, bo chyba tylko to mogło pchnąć zarządzającego Zurich Insurance Group w Portugalii do zakupu w latach 80-tych podupadłego gospodarstwa. Ulokowane w sercu Dão, pomiędzy górami Serra de Caramulo i Serra de Estrela, było nieżlym wyborem, by produkować tam wina. Pierwsze wina wyprodukowane zostały w 1998 roku i od początku zwróciły uwagę branży i klientów swoją jakością. Dziś Quinta das Marias to 12 ha nasadzeń winnej latorośli, w większości na granitowej glebie.

Quinta das Marias Lote Dão DOC 2016

Quinta das Marias Lote Dão DOC 2016 to wino z klasycznej kombinacji odmian touriga nacional, tinta roriz, alfrocheiro oraz jaen. Ręczny zbiór i fermentacja w granitowych zbiornikach to ukłon w stronę regionalnej tradycji. Wino dojrzewalo później przez 11 miesięcy w używanych beczkach barrique z francuskiego dębu. W efekcie otrzymano wino o aromatach kwiatów i malin oraz owoców leśnych. W smaku wino orzeźwiające, o dość silnej kwasowości, ale zgrabnie połączonej z owocowością. Tu już dominują owoce leśne, pojawia się nieco ściółki, zimnej mineralności oraz sporej dawki tanin w finiszu. Wino długie, zdecydowanie do potraw. Dzięki kwasowości i taninom ma spory potencjał starzenia i przydałoby się go jeszcze przetrzymać kilka lat. Wino naprawdę dobre.

Ciekawe jest źródło nazwy winiarni. Otóż Peter i Elizabeth Eckertowie mają trzy córki, z których każda w iście portugalsko rozbudowanym zestawie imion posiada imię Maria.

Jerzy Moskała

Quinta das Marias Lote Dão DOC 2016

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s