Takler Szekszárd Bikavér 2016

Coś ostatnio nie pisałem o węgierskich winach, a szkoda, bo na polskim rynku pojawia się coraz więcej interesujących i co ważne finansowo dostępnych win. Mając na myśli “finansowo dostępnych” zawsze odnoszę się do relacji ceny do jakości, nie zaś tylko samej ceny. Bo jak powszechnie wiadomo, no-name‘owy Egri Bikavér w cenie poniżej 20 zł, z powodzeniem okupuje dolne półki supermarketów, ale jego poziom jakościowy skutecznie niszczy renomę tego całkiem niezłego regionu.

Dziś kolejne wino od Taklera – producenta z Szekszárd, którego merlota miałem szansę opisać tutaj, a kékfrankosa tutaj. Choć wina od Taklera również pojawiają się w supermarketach np. węgierskim Auchan, a nawet są dostępne w dyskontach Lidl zarówno na Węgrzech jak i w Polsce, to jednak wina te prezentują znacznie wyższy poziom i naprawdę warto się nimi zainteresować.

Takler Szekszárd Bikavér 2016 to wino wyprodukowane z czterech odmian: kékfrankos, kadarka, merlot i cabernet sauvignon. Wszystkie rosną na glebach lessowych. Sok z poszczególnych odmian fermentował oddzielnie w stalowych zbiornikach, a następnie wina przez rok leżakowały w nowych i używanych beczkach. Połączone ze sobą wina dały nam w efekcie bikavéra. Tak, tak – nam Polakom bikavér kojarzy się głównie z winami z Egeru, ale Szekszárd również ma prawo do tej nazwy, a pewne podobieństwa związane z łączeniem w winie różnych odmian są i tu i tam podobne.

To wino daje przyjemne aromaty owoców leśnych, zaś kolor wina jest dość ciemny, co jest dość zaskakujące z jego lekkością. W smaku nadal mamy owoce leśne, ale ich aromaty sa ciepłe i nie tak bazaltowe jak np. win z portugalskiego Dão. Tu ciepła owocowość połączona jest z żywą kwasowością. Wino jest dojrzałe, taniny drobne, ale gdzieś w tle, dają jednak przyjemny finał.

Wino jednocześnie złożone i lekkie, co w efekcie pozwala na świetne łączenie z lżejszymi, mięsnymi potrawami, głównie spod znaku wieprzowiny. Połączyłem je z żeberkami po cygańsku serwowanymi z kaszą pęczak i muszę przyznać, że świetnie współgrało z potrawą.

Wino bardzo dobre. Zakup własny w WinniceLidla. Cena ok. 40 zł w promocji.

Jerzy Moskała

Takler Szekszárd Bikavér 2016

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s