Cockburn’s 10 Years Old Tawny Port

Dla wszystkich miłośników wina hasło Portugalia niemal w automatyczny sposób kieruje ich myśli do Porto i na porto. Bo trunek ten, choć może już nie tak popularny jak w XIX wieku, nadal wśród win wzmacnianych dzierży palmę pierwszeństwa. Takie produkty jak wzmacniany Moscatel z regionu Setúbal, madera czy prawie zapomniana już marsala nadal cieszą się uznaniem nielicznych grup koneserów, ale to właśnie słodkie wzmacniane porto, częściej czerwone niż białe, jest dla większości synonimem win wzmacnianych.

Historia marki Cockburn’s sięga 1815 roku i wojen napoleońskich, w czasie których Brytyjczycy nie tylko wojowali z Francuzami, ale również skutecznie eksplorowali wina Portugalii i Hiszpanii. Firma założona przez Szkota Roberta Cockburna stała się w XIX stuleciu jedną z czołowych marek produkujących porto. I tak pozostało do dziś.

Cockburn’s 10 Years Old Tawny Port

Porto Tawny, w odróżnieniu od Ruby, z zasady jest starzone co najmniej 3 lata, a średnio od 3 do 5 lat w małych beczkach, dzięki czemu jest zwykle wytrawniejsze i traci większość nuty owocowej na rzecz większego udziału nuty korzennej i waniliowej. 10-letnie porto jest oczywiście dużo starsze, ale poprzez dodawanie młodszych roczników odbudowuje się aromaty owocowe przy jednoczesnym zachowaniu elegancji i złożoności. I takie jest Cockburn’s 10 Years Old – jedwabiście gładka, delikatnie owocowa na tle złożonych smaków karmelu, wanilii, miodu i dojrzewania drewna. W sam raz na zimny, październikowy wieczór, gdzie po całodziennych utarczkach można znaleźć chwile na kontemplację.

Wino bardzo dobre. Zakup własny w Auchan (w promocji 56 zł).

Jerzy Moskała

Cockburn’s 10 Years Old Tawny Port

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s