Mészáros Pál Borház Szekszárd Merlot 2016

Rodzina Mészáros uprawia winnicę o powierzchni 120 hektarów. Ewenementem wśród nich są krzewy kadarki, która przetrwała atak filoksery z XIX wieku i daje owoce do dziś. Ale oprócz tej odmiany główna produkcja opiera się zarówno na szczepach o tradycyjnym, węgierskim rodowodzie, jak kékfrankos, jak i światowych, jak merlot, cabernet sauvignon, cabernet franc czy syrah. Taki areał oraz kombinacja odmian daje szansę producentom na produkcję win dopasowanych do własnego inwencji. Winiarnia i piwnica Mészáros znajduje się w centrum miasta Szekszárd w ponad 250-letniej piwnicy. Oprócz produkcji wina rodzina Mészáros prowadzi degustację, zaś zlokalizowanie w miejscu o wiekowych tradycjach na pewno przydaje winom splendoru.

Mészáros Pál Borház Szekszárd Merlot 2016

Mészáros Pál Borház Szekszárd Merlot 2016 to wino z linii podstawowej od tych węgierskich producentów. Zbiór winogron jest ręczny, zaś maceracja delikatna, by nie dopuścić do nadmiernej ilości tanin. Wino następnie leżakuje w beczkach, choć producent nie chwali się długością tego dojrzewania.

Wino w kolorze ciemnej czerwieni o dość, jak na merlot, lekkim ciele. W zapachu dominują nuty czerwonych owoców oraz wanilii, która jest wynikiem dojrzewania. W smaku nadal lekkość, połączona z dość wyrazistą owocowością i finiszem delikatnych tanin.

Wino w sumie proste, a ciekawostką jest kompletne przeciwieństwo tego merlota do produktów z Kalifornii. Lekkość i prostota to cechy tego wina, które spokojnie można zaserwować do obiadu składającego się z pieczonego mięsa wieprzowego czy kaczki.

Zakup własny w WinniceLidla w cenie poniżej 30 zł (promocja) i w takiej cenie warto je kupić.

Jerzy Moskała

Mészáros Pál Borház Szekszárd Merlot 2016

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s