Bolyki Indián Nyár 2017

Drugie podejście do tego wina w końcu zakończyło się sukcesem. Pierwsze, gdzie wino okazało się ze skazą korkową, było dla mnie o tyle nieprzyjemne, że nabyłem wtedy kilka butelek dla znajomych i obawiałem się, że cała partia posiada tę skazę. Na szczęście okazało się, że jedynie moja butelka była “trafiona” – pozostałe były ok. Ale czemu akurat trafiło na moją – można jedynie podejść filozoficznie.

Nie wchodząc w szczegółowe analizy, jakie rodzaje grzybów były odpowiedzialne za zaatakowanie mojego korka (do wyboru miałem Penicillium, Aspergillus, Trichoderma, Fusarium lub jakąś mniej znaną odmianę) przystąpiłem do łączenia rzeczonego wina z potrawą. A był to rzecz jasna gulasz wołowy, bo cóż jest bardziej oczywistego do węgierskiego wina?

Bolyki Indián Nyár 2017

Bolyki Indián Nyár 2017 wyprodukowany został ze szczepów kékfrankos, blauburgera, pinot noir oraz cabernet franc, merlota, portugiesiera i zweigelta. Jak widać producent nie obawia się wielości odmian w jednym winie, ale to częsta cecha win węgierskich. Wino wyprodukowane w stalowych tankach dojrzewało sześć miesięcy w dębowych beczkach.

W efekcie uzyskano wino stosunkowo lekkie, o aromatach czerwonych porzeczek, wiśni, jeżyn, ziół i przypraw, a nawet nieco ziemistości jakże typowej dla odmiany kékfrankos. Wino opiera się w smaku na przyjemnej owocowości oraz silnej kwasowości, nawet nieco octowej na początku, która wraz z dekantacją daje bardzo świeże nuty. W efekcie otrzymano wino lekkie, orzeźwiające i bardzo przyjemne w piciu. Do gulaszu z wołowiny może zbyt lekkie, ale do wszelkiego rodzaju dań mięsnych i warzywnych z papryka czy pomidorami – świetne.

Tu muszę pochwalić Lidl Polska za ofertę win Bolyki i to w rozsądnych cenach. 25 zł za to wino to bardzo dobra relacja ceny do jakości.

Wino dobre. Zakup własny.

Jerzy Moskała

Bolyki Indián Nyár 2017

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s