Takler Cabernet Franc Szekszárd 2017 do konfitowanej piersi gęsi

Już od kilku lat hasło “Gęsina na Św. Marcina” jest mi bardzo bliskie. Zarówno przed narodowym Świętem Niepodległości, po, ale przede wszystkim tego dnia, staram się, by na stole pojawiło się danie z gęsiny. Najczęściej pieczone.

Konfitowana pierś gęsi z ziemniaczkami

W tym roku postawiliśmy na pierś, konfitowaną, czyli wolno gotowaną w tłuszczu z tego samego gatunku (w tym przypadku z tłuszczu wytopionym z gęsi). Ta stara technika wywodząca się południowo-zachodniej Francji, stosowana była dość często po prostu do konserwacji mięsa (mogło ono pozostawać w chłodzie nawet przez kilka miesięcy), dziś ograniczona jest głównie do ptactwa: kaczek i gęsi i służy raczej wydobyciu odpowiedniego smaku potrawy. Co ważne i konieczne do podkreślenia – takie przyrządzanie mięsa nie powoduje, że jest ono tłuste. Wręcz przeciwnie – mięso jest chude i kruche. A to wynika z wysokiej temperatur wrzenia gęsiego tłuszczu.

Takler Cabernet Franc Szekszárd 2017

Drugim zagadnieniem na święto jest wino. Choć do kaczki czy gęsi nadał by się burgund w tym roku zdecydowałem się na wino od “bratanków” – Takler Cabernet Franc Szekszárd 2017. Wino wyprodukowane w 100% z odmiany cabernet franc dojrzewało następnie przez 14 miesięcy w dębowych beczkach. W zapachu dominują aromaty czarnej porzeczki, wiśni, kakao oraz wanilii. W smaku intensywna owocowość połączona jest z solidną dawką kwasowości i alkoholu (14,5%) – całość potrzebuje silnego wsparcia w daniu.

I trzeba przyznać, że wino wino świetnie spełnia swoją rolę, gdyż owocowość wina przyjemnie komponuje się z delikatnością mięsa, jego kruchością i wysublimowaniem. Jeśli do tego dodać duszoną czerwoną kapustę ze świeżą żurawiną – cóż więcej trzeba.

Wino i połączenie z potrawą bardzo dobre. Zakup własny.

Jerzy Moskała

Takler Cabernet Franc Szekszárd 2017 do konfitowanej piersi gęsi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s