Goumas Estate Winery – winiarska perła Zakyntos

Choć wina greckie nie są tak bardzo popularne w Polsce jak by być mogły to Polacy mają z nimi często do czynienia na miejscu, w Grecji. Bo jest to, szczególnie ostatnio, bardzo popularny kierunek wyjazdów wakacyjnych. Poza kontynentalną Grecją oraz Kretą i Santorini jest jeszcze wiele miejsc, gdzie lokalni producenci produkują wina chyba nie do końca doceniane przez turystów. A szkoda, bo są one bardzo interesujące.

Winnica Goumas Estate Winery

Zakyntos jest grecką wyspą bardzo popularną wśród polskich turystów. Choć wina można znaleźć tu w bród, to jest ono najczęściej na wyspę przywożone z kontynentu, a do tego jest niskiej jakości. Ale na miejscu można znaleźć kilku producentów, których ambicja nie ogranicza się do produkcji win do masowej konsumpcji, szukając w produkowanych przez siebie winach czy to echa dawnej greckiej potęgi winiarskiej, czy po prostu dobrego produktu.

Winiarnia Goumas Estate Winery zachowuje bliskość z naturą

Goumas Estate Winery pokazuje silny związek wina ze sztuką, w tym również sztuką sakralną. Ioannis Giatras jest nie tylko winiarzem, ale również artystą malującym ikony czy odtwarzającym stare sakralne obrazy. Jak powszechnie wiadomo jest to rodzaj sztuki, gdzie duchowość przechodzi w mistycyzm pokazując stały, nierozerwalny związek tego rodzaju sztuki z religią. Trudno zatem się dziwić, bo wino dla chrześcijan jest nie tylko napojem, ale również eucharystią – komunią z Chrystusem. A dla tych, którzy nie szukają w winie elementów wyższych wino z Goumas Estate Winery może się za to okazać po prostu świetną winiarską robotą.

Tradycyjna prasa nadal jest wykorzystywana do produkcji win słodkich

Z 4 akrów nasadzeń produkowanych jest rocznie od 25 do 30 tys. butelek wina, a uprawianych odmian są dwie: augoustiatis oraz vostilidi (robolla). Augoustiatis vel avgoustiatis pochodzi z rzadkiej odmiany winorośli uprawianej w Grecji od XIV wieku. To endemiczny szczep z Zakyntos – nadal najpopularniejszy na wyspie. Jego cechy to odporność na suszę, miękkie taniny oraz potencjał do starzenia w beczkach. Daje wina stosunkowo lekkie, wyróżniające się spośród klasycznych, globalnych odmian i przez to przyjemnie zaskakujące. Vostilidi to z kolei odmiana, która przywędrowała na wyspę z sąsiedniej Kefalonii. Nazwa rebolla może się kojarzyć z ribolla gialla z Friuli lub rebulą ze Słowenii, ale jest to odmiana genetycznie odrębna od powyższych, a zbieżność nazwy wynika ponoć z faktu używania w tej części Morza Śródziemnego tej nazwy dla wszelkiej maści białych winogron dających podobne, eleganckie i kwasowe wina. Z dwóch odmian winogron udaje się jednak Ioannisowi i jego żonie wyprodukować szereg bardzo ciekawych win, których nazwali imionami wiatrów wiejących na Morzu Śródziemnym.

Skiron 2019

(wiatr wiejący z północnego zachodu, chłodny, suchy i silny, często niszczący uprawy rolne)

Goumas Estate Winery Skiron 2019

Wino białe wytworzone ze szczepu vostilidi z Zakyntos w stalowych tankach jako wino podstawowe, do picia jako młode.

W zapachu aromaty białych kwiatów i cytrusów, a także lekkie, nie niepokojące nuty żywiczne oraz ziołowe. W smaku silna kwasowość, ale też nuty kredowe. Całość średnio długa, lekka, orzeźwiająca.

Jak na podstawowe wino bardzo dobre, raczej do delikatnych sałatek na lunch niż do picia solo.

Maistros 2016

(nie mylić z Mistralem – morska bryza wiatr wiejąca w lecie, gdy na wyspie robi się cieplej niż nad morzem)

Goumas Estate Winery Maistros 2016

Jeśli ktoś by mi powiedział, że greckie białe wino po 4 latach zachowa taką świeżość i rozbuduje się o kolejne aromaty – nie uwierzyłbym. Ale wino dojrzewało przez 5 miesięcy w używanych beczkach z francuskiego dębu. W efekcie w winie obok nut białych kwiatów i owoców cytrusowych można odnaleźć nieco nut śmietanki, wanilii, nadal żywicznych. W smaku nadal żywe, acz już przyjemnie zaokrąglone, owocowość i kwasowość mile zbalansowane, smak niezwykle długi a finisz lekko pieprzny.

Wino zdecydowanie do ryb i owoców morza.

Zefyros 2019

(Zefir –  łagodny, ciepły, wilgotny wiatr, wiejący z zachodu)

Goumas Estate Winery Zefyros 2019

Wino różowe ze szczepu avgoustiatis, bez kontaktu ze skórką (odmiana ma miąższ różowy). W zapachu aromaty kwiatów i czerwonych owoców.

W smaku mocno orzeźwiające poprzez owocowość i silną kwasowość wina. Bardzo przyjemne wino w odbiorze, orzeźwiające.

Dostępna jest również wersja wyprodukowana z poddymionych owoców – ma wtedy niesamowite aromaty dymne, śliwkowe. Wino staje się mocarne i bardziej zdecydowane.

Oba rodzaje win do sałatek np. z łososiem.

Graigos 2017

(silny, chłodny wiatr północno-wschodni, zwany też Gregale)

Goumas Estate Winery Graigos 2017

Pierwsze z czerwonych to wino wyprodukowane oczywiście z odmiany avgoustiatis. Dojrzewało rok w uzywanych beczkach z dębu francuskiego. Charakteryzuje się aromatami śliwki, drobnymi, ale silnymi taninami i zaskakująco wysoka kwasowością.

To wino po trzech latach wydaje się jeszcze zbyt młode i powinno poczekać jeszcze drugie tyle na otwarcie. Jak na podstawowe wino bardzo dobra relacja ceny do jakości, choć ja bym je schował do piwniczki i poczekał na efekt. Do jagnięciny i wszelkiego rodzaju grilowanych mięs i warzyw jak znalazł.

Sirokos 2017

(południowo-wschodni gorący wiatr z Afryki)

Goumas Estate Winery Sirokos 2017

Nie jestem wielkim admiratorem win słodkich, choć staram się docenić ich klasę. Czerwone wina deserowe to już rzadkość we współczesnym świecie, stąd tym chętniej warto je próbować, szczególnie, jak są wyprodukowane w tradycyjny sposób.

W tym winie grona były suszone na matach, technika znana w całym basenie Morza Śródziemnego. Daje to efekt wysokiej koncentracji smaków i aromatów czerwonych owoców i fiołków, choć nie są one specjalnie trudne w odbiorze, bo wysoka kwasowość wina nadal pozwala cieszyć się przyjemnym balansem. To jedno z lepszych win z Goumas Estate Winery, które docenią nie tylko wielbiciele win słodkich, ale również wytrawnych, do których niżej podpisany się zalicza.

Skorzystanie z możliwości degustacji i zakupu na miejscu win Goumas Estate Winery jest na tak małej wyspie relatywnie proste. Tym bardziej, że winiarnia leży na północy wyspy, nieopodal bardzo popularnej drogi, która turyści zmierzają by obejrzeć jedną z atrakcji Zakyntos – Zatokę Wraka. Ci, którzy zdecydują się podążyć za znakami wskazującymi winiarnie na pewno nie pożałują.

Jerzy Moskała

Goumas Estate Winery – winiarska perła Zakyntos

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s