Puklavec & Friends Riesling 2019

Choć wybór wina w supermarkecie czasem może przypominać loterię, to można znaleźć również producentów, którzy dostarczają wina na dobrym poziomie przy akceptowalnej cenie. Na takie wina mówimy czasem jako wina do codziennej konsumpcji (choć nie oszukujmy się – Polska to nie Włochy, Grecja czy Hiszpania i do codziennej kolacji nie pojawia się na stole butelka wina ze sklepu za rogiem), ale nawet jeśli są to wina do niedzielnego obiadu i tak można je uznać za odpowiednie. Przykładem takim może być Puklavec & Friends – linia win od producenta ze Słowenii Puklavec Family Wines.

Choć Słowenia jest krajem o relatywnie małym obszarze i nie kojarzącym się raczej z winem, to warto szukać oferty win właśnie stamtąd. Warunku klimatyczne i glebowo oraz tradycje winiarskie dają szansę produkcji win bardzo dobrych, szczególnie białych. Wykorzystuje to Puklavec Family Wines, firma o korzeniach sięgających lat 30-tych ubiegłego wieku, dziś produkując na rynki światowe wina skierowane dla ludzi młodych, szukających dobrych jakościowo i niedrogich trunków. Obok win białych ze Słowenii produkuje wina czerwone w Macedonii, sprzedając jest pod tym samym brandem.

Puklavec & Friends Riesling 2019 – zdjęcie z degustacji

Puklavec & Friends Riesling 2019 to wino wyprodukowane z odmiany riesling reński (występujący na terenie Europy Środkowej welschriesling lub riesling włoski nie ma nic wspólnego z tą odmiana poza nazwą), która jest wprawdzie mocno popularna w Niemczech, ale również jest uprawiana w Austrii czy Słowenii właśnie. Wino z regionu Štajerska Slovenija, który jest niczym innym jak tą częścią Styrii, która po I Wojnie Światowej pozostała w granicach Słowenii. Wino niezwykle świeże i aromatyczne, o aromatach moreli, cytrusów i białej brzoskwini. W smaku mocna kwasowość, która jest jednak balansowana spora dawka owocowości oraz cukrem resztkowym. Choć formalnie wino jest półwytrawne nie jest to w smaku tak wyczuwalne.

To wino zdecydowanie do ryb, ale z gatunku delikatniejszych. Pstrąg czy okoń świetnie nadawałoby się do łączenia z tym winem, podobnie zresztą jak sandacz.

Wino dobre, dostępne jest w sieci marketów Auchan, gdzie podobnie jak pozostałe wina od Puklavec & Friends można je nabyć za ok 30 zł, choć zdarzają się promocje na te wina.

Jerzy Moskała

Puklavec & Friends Riesling 2019

2 thoughts on “Puklavec & Friends Riesling 2019

  1. Darek says:

    Trafiłem na ich Traminera w cenie 15 złotych , niestety były tlko 2 butelki. Objechałem następnego dnia wszystkie Auchan w Warszawie i okolicy i tylko w jednym były ale po 30 . Okazało się że promocja nie dotyczy całej sieci, była po prostu w jednym ze sklepów.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s