Quinta dos Currais Beira 2017

Beira to stosunkowo nowy region winiarskie, który powstał w 1999 roku z połączenia regionów Castelo Rodrigo, Cova da Beira oraz Pinhel, które to są obecnie jego podregionami. Obejmuje około 16000 hektarów winnic, które charakteryzują się dużą różnorodnością odmian. Jak to w Portugalii historia upraw winnej latorośli sięga czasów rzymskich, co potwierdzają znaleziska archeologiczne. Na jakość produkowanych w regionie win mają wpływ góry, ponieważ region jest otoczony łańcuchami Estrela, Marofa i Malcata oraz fakt, że uprawy prowadzone są na wysokości od 400 do 700 metrów. Gleby są w większości przypadków pochodzenia granitowego, pozostałe są pochodzenia łupkowego. Klimat regionu jest bardzo surowy, z temperaturami poniżej 0º. Czasami zimą pada śnieg, a lata są bardzo gorące i suche. Ma to silny wpływ na cechy produkowanych tu win. Dominującymi odmianami winogron w regionie są spośród białych arinto, fonte cal, valvasia fina czy Rabo de Ovelha e Síria, zaś spośród czerwonych bastardo, marufo, rufete, tinta roriz oraz rzecz jasna touriga nacional.

Quinta dos Curais położona jest w sercu Cova da Beira, pomiędzy górami Gardunha i Estrela. Wino produkowane jest z wytypowanej winnicy o powierzchni 30 ha, która stanowi część spółdzielni o tej samej nazwie, obejmującej łącznie 130 ha. To oraz oznaczenie Colheita Seleccionada wskazują na wino o wysokiej, a przynajmniej wyższej jakości od innych win producenta.

Quinta dos Currais Beira DOC 2017

Wino wytworzone ze szczepów touriga nacional, aragonez, castelão oraz rufete dojrzewało przez 6 miesięcy w dębowych beczkach. Aromat jest delikatny z nutami śliwki, leśnej maliny i jeżyny oraz wanilii i czekolady. W smaku świeże, dzięki mocnej kwasowości zbalansowanej przez nuty owocowe. Całość mocna, acz zaokrąglona. Wino ma sporą koncentrację, a taniny drobne i w większej części zintegrowane, dają długi finisz, lekko papryczany.

To bardzo przyjemne wino w odbiorze, dające ciekawe możliwości łączenia z potrawami. Raczej widzę kiełbasy i dania z wieprzowiny, świetnie by współgrały z papryczanym lub pomidorowym sosem. Z dań wegetariańskich grillowana papryka z serkiem halumi zapieczona pod pomidorami.

Wino dobre. Zakup własny.

Jerzy Moskała

Quinta dos Currais Beira 2017

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s