Le Paradox Wine Bar i Domaine Sylvain Loichet Saint Romain Vieilles Vignes 2018

Choć jeszcze straszą czwartą falą, choć nadal nie wszyscy się zaszczepili, wygląda na to, że powoli pandemia nam odpuszcza. To dobrze, bo czas lockdown‘u był wyjątkowo trudny nie tylko dla branży gastronomicznej, ale i wielu sprzedawców wina. Tym bardziej cieszą nowe inicjatywy na rynku, a na warszawskim zdecydowaną nowością jest wine bar Le Paradox uruchomiony w kompleksie Browarów Warszawskich. Browary Warszawskie stają się zresztą coraz popularniejsze na gastronomicznej mapie Warszawy, choć należy mieć nadzieję, że popularność nie przełoży się na wzrost cen da klientów.

Wracając do Le Paradox – projekt Piotra Klimczyka, importera i sprzedawcy win głównie z Francji objawił się nie tylko w postaci sklepu, ale również wine baru z obowiązkowymi serami i wędlinami z Francji. A do nich znakomity wybór win francuskich, w tym z Burgundii oraz Doliny Loary. Dla tych, którzy poszukują dobrych win z tych regionów miejsce warte do odwiedzenia, bo naprawdę świetne wina można znaleźć w rozsądnej cenie.

Domaine Sylvain Loichet Saint Romain Vieilles Vignes 2018

To, co ja znalazłem to wino z Burgundii, od Domaine Sylvain Loichet. To stosunkowo młody producent, działający od 2004, choć jak to w Burgundii tradycje winiarskie przechodzą z pokolenia na pokolenie. Parcele tego producenta znajdują się głównie na północ od Côte de Beaune i Côte de Nuits, w wioskach Chorey-les-Beaune, Pernand-Vergelesse, Aloxe-Corton, Ladoix, Comblanchien, Nuits-Saint-Georges i Vougeot – w sumie całych 8ha. Grona użyte do wybranego wina pochodzą z wioski Saint Romain, co ciekawe, znanej raczej z białych win. Winorośl ma od 45 do 50 lat.

Winogrona na wino podlegały ręcznym zbiorom, po czym umieszczono je w drewnianych kadziach. Przez tydzień następowała “zimna maceracja” oraz spontaniczna fermentacja. Po ok. 3 tygodniach wino trafiło do beczek na 24 miesiące, następnie zaś bez klarowania i filtracji do butelek.

Domaine Sylvain Loichet Saint Romain Vieilles Vignes 2018 to wino wyprodukowane w 100% z odmiany pinot noir. Kolor wina czerwony, głęboki, z delikatnymi fioletowymi refleksami. W zapachu dominują aromaty wiśni oraz delikatne nuty goździków, kopru i nieco cedru. Całość bardzo delikatna, wręcz subtelna. W smaku świeża owocowość wraz z integrowanymi taninami oraz kwasowość nieco powyżej średniej. Wino świetnie zbalansowane dające długi, elegancki finisz.

Wino serwowane do konfitowanych udek kaczych udało się znakomicie. Bardzo dobrze współgrało też z dojrzewającymi wędlinami i serami.

Wino bardzo dobre i choćby dla jego zakupu warto pofatygować się do Le Paradox.

Jerzy Moskała

Advertisement
Le Paradox Wine Bar i Domaine Sylvain Loichet Saint Romain Vieilles Vignes 2018

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s