Maynard’s 10 Years Old Tawny Port

Marka Maynard to jedna z najstarszych i najbardziej uznanych marek na rynku porto. Wywodzi się od nazwiska Waltera Maynarda, XVII-wiecznego importera win porto do Anglii. Występując w roli konsula angielskiego w Porto nie omieszkał on również zadbać o swoje interesy. Zrobił to w sposób klasyczny dla tamtych czasów – przez małżeństwo z Dorotheą Augustą Kopke, odnotowaną już jako jeden z pierwszych handlowców, którzy eksportowali wino porto do Anglii. Przez to nie tylko wszedł w świat biznesu, ale i w związki z rodziną van Zeller. Dziś ta rodzina jest właścicielem marki i producentem porto sprzedawanym pod tą nazwą.

Obecnie pod marką Maynard’s sprzedawanych jest szereg porto od podstawowych, po rocznikowe sięgające początków XX wieku, a nawet etykiety kolekcjonerskie. Jest to dość typowe dla domów winiarskich w Porto, gdzie oferta nie tylko jest skierowana do klienta zamożnego, ale również dla tych ze skromniejszym portfelem. Dla nich to wraz z rozwojem ich zamożności i potrzeb zakupu lepszych lub starszych zbudowana jest bogata oferta win. Maynard’s 10 Years Old Tawny Port nie jest może na początku tej drogi rozwoju, może pierwszym krokiem poza podstawę, ale pokazuje już klasę win, które doceniane są komentarzem: “O! Ciekawe!”.

Maynard’s 10 Years Old Tawny Port

Wino o głębokiej ceglanej barwie z delikatnym pierścieniem. W zapachu aromaty suszonych owoców, orzechów, miodu i toffi. W smaku porto jedwabiste i pełne dojrzałych figowych, dżemowych smaków. Wino ma długi i czysty finisz. I cóż możne więcej rzec – pyszne.

To świetne wino na podsumowanie uroczystej kolacji. Zdecydowanie kontemplatycyjne, choć być może serwowanie do niego suszonych owoców oraz drobnych przekąsek byłoby niezłym pomysłem. Warto je serwować tym, którzy porto omijają ze względu na słodycz wina. Tu jest on znacznie bardziej wycofana, nie narzucająca się. Co może być dobrze odebrane.

Wino bardzo dobre. Zakup własny.

Jerzy Moskała

Maynard’s 10 Years Old Tawny Port

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s